(Vsetín) Fantastický duel, reklama na nohejbal. Postoupit si zasloužili oba, ovšem vstupenka do extraligového semifinále zbývala jediná. Po nevídaném obratu si ji ve vsetínské hale Na Lapači vybojovali nohejbalisté Čelákovic. V průběhu střetnutí smazali tříbodový náskok domácího Austinu a nakonec právě oni doplnili kvarteto nejlepších. Moc si ale nevydechnou, semifinálové série startují už v sobotu. Čakovice se utkají s Karlovými Vary a Modřice změří v třaskavém souboji síly právě s Čelákovicemi. Na vítěze obou sérií pak čeká atraktivní superfinále, které se po roční pauze vrací do UNYP ARÉNY na pražském Podvinném mlýně. Datum už si zatrhněte v kalendáři: hraje se o státním svátku, ve čtvrtek 28. října.

Extraliga: Semifinále play-off

NK AUSTIN Vsetín - TJ Spartak ALUTEC KK Čelákovice 4:5 (konečný stav série 1:2)

Plný počet zápasů, z toho čtyři třísetové. Infarktové koncovky, tři a půl hodiny hry a téměř osm desítek diváků. Ti asi nebyli nadšeni z konečného výsledku, ale nohejbal viděli parádní. Takhle má vypadat rozhodující boj o semifinále. Zkrátka a jednoduše, kdo si našel cestu do vsetínské haly Na Lapači, ten si musel pochutnat.

Domácím se do sestavy vrátil ne zcela doléčený Kurka. Zranění Ftačník s Plachým naopak svůj tým stále podporovali pouze z lavičky. Zato hosté se na svou málem nevešli, když do poslední bitvy vyrukovali s maximálním počtem hráčů, tedy s plným tuctem. K radosti místních příznivců začali Valaši náporem. Brzy se to projevilo i na skóre, protože si vybudovali komfortní náskok 3:0. Jejich úvodní vítězství se však nerodila snadno. Chalupa se Stupákem v prvním setu vyhráli nad Spilkou, Kolenským a střídajícím Flekačem. Ti jim však porážku v druhém dějství oplatili a šlo se do zkrácené sady. Ta dospěla až do devítek, kde si Stupák poradil s nelehkou situací a vytloukl Spilkův blok. Souboj druhých dvojic a zase tři sety. Čelákovičtí Holas, Šafr a střídající Bareš se ujali vedení, ale domácí mladíci Andris S Majštiníkem ve zbytku zápasu zlepšili obranu a nakonec odcházeli ze hřiště s cenným skalpem. Při vědomí příjemného dvoubodového náskoku mířil navíc na scénu elitní domácí trojlístek, který letos mnoho přemožitelů nenašel. Chalupa, Majštiník, Bílý. Neskutečné pole, spolehlivá nahrávka a na útoku Chalupa, jehož klepákům místní palubovka svědčí. Rozjetý Vsetín měli přibrzdit zkušení a sehraní Spilka, Flekač a Šafr. Jenže ani za pomoci střídajících Kolenského a Nesládka se jim to nepovedlo. 3:0. V domácí kabině už se možná začínalo chladit šampaňské. Jenže pak přišel zlom.

Středočeši totiž nic nebalili. Hned se o tom přesvědčila formace Kurka, Vichtora a Andris, jež škaredě narazila v klání s Maturou, Holasem a Barešem. Ani v jednom setu se nepodívala za pětibodovou hranici. Na řadě byl další střet excelentních singlistů Stupáka a Kolenského, kteří spolu svedli nespočet krásných a dramatických bitev. Ani tahle nebyla výjimkou. V prvním setu šlo vše podle plánu domácího borce. Ve druhém se však Kolenský z chyb poučil a změnil servis. Stupák si nízké podání nedokázal dostatečně kvalitně přijmout a druhá sada tak znamenala snadnou kořist pro Kolenského. V tiebreaku navíc za stavu 8:8 zahrál čelákovický borec nechytatelnou patu a dělil jej bod od výhry. Pod tlakem přijímající a útočící Stupák poslal vzápětí svůj kraťas do milimetrového autu... Hosté byli na koni a zápletka na světě. 3:2. Uklidnit tým a vrátit mu dvoubodovou peřinu. To byl úkol pro Chalupovu trojici. V cestě jí však stálo neporažené trio Matura, Holas, Bareš. A hrálo fantasticky. Mladíček Matura dával domácímu „skokanovi“ ochutnat jeho vlastní medicíny, a tak se z prvního setu stala doslova přestřelka jak na divokém západě. Za devítek disponovali Moravané čtyřmi útoky, jenže obrana hostů v čele s „šerifem“ Holasem byla neprůstřelná. A tak dlouhou výměnu zakončil pistolník Matura výtlukem Chalupova bloku. Dílčí nezdar vsetínské zlomil, naopak trio Spartaku naskočilo na vítězný dostavník. Druhý set ovládlo rozdílem třídy. 3:3. A začíná se znovu.

2021 EL po 03 03Druhá odvetná trojice měla totožný průběh se stejným koncem. Kurka s Andrisem a Vichtorou se v prvním setu do poslední výměny přetahovali s Šafrem, Flekačem a Spilkou, aby posledně jmenovaný prokázal nervy ze železa a poslední míč zakončil nechytatelným kraťasem. Ve druhém dějství domácí odpadli a Čelákovice se dostaly poprvé v utkání do vedení. Čtyřmi body v řadě! Jejich parádní obrat zbrzdila dvojice Chalupa, Stupák. První set získala na svou stranu dvoubodovým rozdílem. Ve druhém vedla již 6:2 a 9:7. Přesto Šafr, Holas a Bareš obrovskou bojovností uhráli koncovku a zápas posunuli do zkrácené sady. V  důležitém okamžiku ale Stupák za stavu 9:8 trefil volný střed a posunul střetnutí do posledního možného zápasu dne. Dravé mládí v podobě Andrise s Majštiníkem, kterým na bloku pomáhal alternující Kurka, proti zkušeným třicátníkům a matadorům Spilkovi, Kolenskému a střídajícímu Flekačovi. Řež o všechno, poraženému končí sezona. V první sadě vsetínští mladíci doplácejí na špatnou přípravu útoků, když se příliš tlačí do soubojů s vychytralým blokařem Spilkou. Druhá sada. Bod za bod. Za stavu 8:8 Spilkovi „ulétá“ z nohy nahrávka, ovšem Kolenský dokáže z těžké pozice vykouzlit nechytatelný kraťas. Vsetínští srovnávají. Před poslední výměnou přichází z domácí lavičky oddechový čas. Taktika je jasná. Přikrýt obranou Kolenskému střed a pravou stranu kurtu. Daří se a útok na střed Andris chytá. Bohužel pro domácí pouze do prostoru mimo hřiště a Majštiník ani přes velkou snahu snaze nedokáže situaci zachránit... Je rozhodnuto! Čelákovice překračují čtvrtfinálový stín a míří do semifinále. Zklamaným Valachům sezona končí.

Sestava domácích: Chalupa, Bílý, Majštiník, Stupák, Andris, Vichtora, Kurka, Ftačník, Plachý. Sestava hostů: Kolenský, Spilka, Hejtík, Flekač, Nesládek, Šafr, Holas, Bareš, Seidl, Loffelmann, Matura D., Matura T., Čuřík.

Trenér Vsetína LUMÍR GEBEL: „Jak hodnotit utkání? Perfektní vstup do a pak sešup po klouzačce do pekel. Start do utkání z říše snů a vedení 3:0. Druhá trojka ovšem po celý rok podávala nevyrovnané výkony a dnešek nebyl výjimkou. Z mého pohledu byl klíčový singl, kde to bylo těsné, a pak i následný zápas prvních trojic, ve kterém jsme neproměnili čtyři útoky za stavu 9:9 v prvním setu. V poslední dvojici rozhodly zkušenosti nad dravým mládím. Jinak krásné utkání, kde hlavně mladíci na obou stranách měli možnost nabrat drahocenné zkušenosti, jež se natrénovat nedají. Gratuluji soupeři za předvedený bojovný výkon a přeji mu hodně úspěchů v dalším kole play-off. Sezónu musím hodnotit jako nepodařenou. Cílem bylo semifinále play-off , a to jsme nesplnili. Výsledek jde na moji hlavu."

Kapitán Čelákovic MARTIN SPILKA: „Favorité jsme určitě nebyli, ale celý tým táhl za jeden provaz a vyhrála dobrá parta! To je základ úspěchu. Chci smeknout před rozhodčími, kteří zvládli duel na výbornou. A také musím uznat kvalitu soupeře a jejich fair-play. Hráči Majštiník, Bílý a Andris mají před sebou skvělou kariéru.“