(Praha) Jsou akce, kde se hráči mohou soustředit pouze na své výkony. A jsou akce, kde pro zdárný průběh musí ruku k dílu přiložit i samotní hráči. To byl i případ nečekaného stříbrného medailisty Davida Tůmy z 27. Stone & Belter mistrovství ČR jednotlivců mužů, které se odehrálo v sobotu 21. srpna na kurtech SK Start Praha. Ani zlato a bronz hlavní město neopustily, majiteli těchto cenných kovů se stali Jiří Kalous a Milan Kučera, oba zástupci TJ AVIA Čakovice.

Celkem 25 singlistů rozehrálo domácí šampionát na Střeleckém ostrově za velmi příjemného počasí. A turnaj přinesl dost velkých překvapení. Ne ještě v základních skupinách – tam se favoritům dařilo. Z těžké skupiny A se do osmifinále probojovali Bíbr (Karlovy Vary) a Kalous (Čakovice), z béčka Hron (Karlovy Vary) a Nováček (Solidarita), z céčka O. Vít (Žatec) a Tolar (Karlovy Vary), z déčka D. Tůma (Start) a Roba (Prostějov), z éčka Hanus (Modřice) a Beránek (Slaný), z efka Kurka (Vsetín) a J. Chadim (Čakovice), z géčka Kučera (Čakovice) a Višvader (Modřice) a z háčka Kolenský (Čelákovice) a P. Vít (Žatec).

V osmifinále se z papírových aspirantů medailové sady nezastavili Hron, O. Vít, J. Kalous, Kučera a Kolenský. Zajímavý byl bratrovražedný mač klanu Vítů nebo třeba vyřazení Bíbra druholigovým postrachem favoritů Beránkem. K potěše domácích fandů Tůma udolal J. Chadima a spolu s Robou se mohli těšit na čtvrtfinále. V něm úřadoval Beránek, který tentokrát po boji skolil Hrona. J. Kalous přehrál Robu a Kučera zastavil Kolenského. Nabuzený domácí Tůma pak ve třetí sadě poslal ze hry úřadujícího světového šampióna této disciplíny Ondřeje Víta.

Obě semifinále nabídla dobré momenty i zmar. Hodně velkou divočinu předvedl v tom prvním Beránek. Nejprve v úvodní sadě školil Tůmu, aby nakonec luxusní vedení v koncovce setu školácky prohospodařil. Ve druhém dějství už domácí modla neměla se soupeřem žádné slitování a nadělila mu nefalšovaného kanára, což slánský hráč nelibě nesl. Výrazně atraktivnější byl druhý souboj o finále, kde na sebe narazili oddíloví parťáci. V prvním setu vládl díky důraznému servisu Kučera a J. Kalous byl rád, že uhrál alespoň čestný bod. Po Kučerově esu za 9:1 jen vztekle nakopl míč do zdi... Ve druhé sadě Kalouse frustrace z vlastních chyb dlouho neopouštěla, ale postupem času se dostával do hry a trpělivostí srovnal skóre. Na začátku tiebreaku se lépe dařilo Kučerovi, jenž měl po vydařeném servisu k dispozici tři mečboly. Jenže singl je zrádná disciplína. Kalous i s trochou štěstí srovnal a v rozhodující výměně Kučera rozehrál míč na ochrannou síť…

Smolně ztracené semifinále ale Kučeru dlouho nedeprimovalo a vzápětí si nalepil bronzovou náplast. Pro Beránka by třetí místo bylo životním úspěchem, ovšem hned v první sadě poznal, že k němu bude hodně daleko. Čakovický soupeř se zachoval ale milosrdně a za stavu 9:0 zahodil podání. Ve druhém dějství už Kučera zvolnil a dovolil Beránkovi bodovat, ne však jej ohrozit.

„Čtvrté místo asi nikoho  nepotěší. Ale z mého pohledu, když se na to podívám komplexně přes celý turnaj, tak jsem spokojen. Léta jsem se nehnul z druholigového klubu, snažím se uspět proti hráčům z vyšších soutěží alespoň na šampionátech jednotlivců. Doteď bylo mým nejlepším umístěním páté až osmé místo. Proto "bramboru" beru jako největší úspěch. Zklamání pociťuji z toho, jak se mi vedlo v posledních zápasech v elitní čtyřce. Zahrál jsem v podstatě jen jeden a kus setu. Naopak jsem inkasoval dva kanáry, z toho jeden mi Tůma nechal vyžrat. Čekal jsem, že za 9:0 sportovně zkazí servis, už jsem ani nebyl připraven hrát. Beru to ale v pohodě,“ řekl JAKUB BERÁNEK.

„Kdyby mi někdo řekl, že budu mít bronz, tak bych byl spokojený. Dopoledne ve skupině jsem se totiž dost hledal. Bylo znát, že nemám natrénováno. Ale když pak člověk vidí, jaký blízko jsem měl k postupu do finále, tak to člověka zamrzí. V semifinále s Jirkou mi po prvním jasně vyhraném setu bylo jasné, že ten druhý bude úplně jiný. Nejvíce mě ale mrzí chyby ve třetím setu. Holt chybami se člověk učí. V zápase o bronz bylo vidět, že Kuba je hodně zklamaný z průběhu semifinále, které mu nevyšlo. Přenesl si to sebou a naopak mně to chodilo. Co jsem kopnul, vyšlo. Ve druhém setu už jsem věděl, že si své uhraju,“ okomentoval zisk bronzové medaile MILAN KUČERA.

Černý kůň turnaje, domácí Tůma, se i ve finálovém mači zpočátku vezl na euforické notě. Ještě v polovině prvního setu vedl, ale pak Kalous zapsal sérii čtyř bodů v řadě a disponoval čtyřmi setboly. Tůma odvrátil jen ten první. Domácí hráč se snad poprvé v play-off dostal do nepohody a přenesl si ji do sady druhé. Kalous vytušil, že jeho šance začíná nabývat reálných kontur a zbytečně už nechyboval. Ujal se v polovině setu tříbodového vedení, které na konci proměnil v šestibodový rozdíl. Tůma už neměl v repertoáru nic, čím by protivníka mohl zaskočit.

„Ani jsem neuvažoval o tom, že bych mohl na mistrovství republiky brát medaili. Stříbro, to je prostě paráda, životní úspěch. Začal jsem v něj věřit po čtvrtfinále, kdy jsem porazil Ondru Víta. Začalo to "smrdět“ velkým úspěchem. Na Kubu Beránka v semifinále jsem si dost věřil. V polovině prvního setu mi ovšem za stavu 0:5 spadl úsměv. Pak už se mi ale začalo dařit a šel jsem do finále. S Jirkou to nejdřív bylo hodně vyrovnané. Jenže pak jsem začal vyrábět chyby, které jsem celý den nedělal. Pak už to bylo z mé strany odevzdané, mohlo to být důstojnější,“ mísily se pozitivní i negativní pocity u DAVIDA TŮMY. Ten si kromě hry užil i roli ředitele turnaje. „Poslední týden byl z mého pohledu dost hektický, přípravy šampionátu finišovaly. Nechtěl jsem ale jen zůstat u pořadatelské role, chtěl jsem reprezentovat důstojně klub i na hřišti. Jako ředitel turnaje bych chtěl poděkovat Mírovi Sachlovi, Petru Chotovinskému a všem dalším, kteří přiložili ruku k dílu. Cítím, že se turnaj pořadatelsky povedl, vše odsýpalo a skončili jsme už o půl páté,“ doplnil.

Asi jediným kazem akce byla slabá divácká návštěva. To ale není u singlového šampionátu nic překvapivého bez ohledu na to, kde se zrovna koná. V centru hlavního města se však čekal větší počet přihlížejících. „Spousta kluků je na turnajích, na dovolených. I přesto jsem čekal, že přijde víc lidí. Singl ale u některých lidí není tolik oblíbenou disciplínou a také řada hráčů dává přednost turnajům dvojek nebo trojek,“ uzavřel ředitel šampionátu.

Konečné pořadí turnaje:
1. TJ AVIA Čakovice C (J. Kalous)
2. SK Start Praha (D. Tůma)
3. TJ AVIA Čakovice A (M. Kučera)
4. TJ Sokol Slaný (J. Beránek)

 

 


Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři