(Praha) Podivný ročník dlouho čekal na své rozuzlení. Některé, hlavně jednorázové a regionální soutěže, se podařilo odehrát ve standardním či zkráceném formátu. Jiné  však toto štěstí neměly a musely čekat, zda poznají své vítěze na hřišti, nebo verdiktem od zeleného stolu. Poslední zasedání VV ČNS přineslo klíčové rozhodnutí.

„Na posledním jednání výkonného výboru jsme rozhodli, že dlouhodobé republikové soutěže se nebudou dohrávat ani letos, ani začátkem příštího roku. Hlavní důvody jsou dva. Současná situace, daná vládními opatřeními, pro neprofesionální sportovce kolektivních sportů neumožňuje sezónu dokončit běžným způsobem. A také bylo třeba soutěže ještě letos vyúčtovat. Co se týká jednorázových soutěží, nejlépe z toho letos vyšli žáci. Naopak dorostenci neodehráli ani jednu republiku a právě proto jsme se rozhodli, že v tomto případě uděláme výjimku a k dohrání by mělo dojít po dalším rozvolnění vládních opatření,“ objasnil situaci člen výkonného výboru VLADIMÍR HLAVATÝ z Karlových Varů.

Sám říká, jak jej situace netěší a tuší, že může mít dopady i do dalších soutěžních sezón. „Nezpochybnitelné jsou pochopitelně dopady ekonomické, ty asi většina klubů pocítí nebo již letos pocítila. Ať už v podobě ztrát příjmů nebo existenčními starostmi svých jednotlivých členů. Další dopady jsou morální. Jak jsem si osobně ověřil například u našich místních fotbalistů, hráči zpohodlněli a našli si jinou zábavu. Když se měli nyní dostavit na trénink, přišel jen zlomek. Mám obavy, že řada borců už bude chtít čas trávit jinak, než každý víkend objíždět republiku. Ale s tím se budou potýkat i další sporty,“ doplnil Hlavatý a zamyslel se i nad příčinami. „Nevím, zda za všechno může jen koronavirová pandemie. Celkově vidím špatnou politickou situaci ve společnosti. Řekl bych, že vláda nemá vhodné složení, které by získalo důvěru větší části obyvatel. Spíše vytváří ve společnosti nejistotu, včetně současných chaotických protiepidemických opatření, která zaskakují i nás. A nejen nás.“

Ukončení soutěží je jednou věcí, stanovení konečného pořadí v soutěži druhou. I tady musel rozhodnout VV ČNS. „Mimořádné stanovení konečného pořadí v letošních dlouhodobých soutěžích VV ČNS proběhlo na návrh STK, který poté byl předložen ke schválení VV ČNS. Návrh vycházel z průběhu nadstavbové části a při rozhodování o umístění družstev ze stejného patra nadstavbové části rozhodovalo jejich konečné pořadí v základní části soutěže,“ vysvětlil klíč předseda STK a prezident ČNS KAMIL KLENÍK.

Zatímco tedy svazové soutěže, až na dorosteneckou jednorázovkovou výjimku, mají jasno, nesvazový mužský Český pohár nohejbalu vyčkává. „Stále jsme věřili, že soutěž se podaří letos dohrát. Už to nevypadá, ale definitivní stopku jsme zatím nevydali a jen čekáme, zda se naskytne nějaká vhodná možnost,“ řekl vedoucí soutěže MARTIN SPILKA.

Nohejbalisté se v mimořádné situaci snaží zuby nehty orientovat a logicky rozhodovat. O logice lze ale pochybovat v případě některých vládních opatření. Příliš zájmů, politické kompromisy, silný lobbing některých skupin i nezkušenost s řešením pandemické situace způsobují nelogičnost a nepraktičnost některých vydaných rozhodnutí. Mezi takové určitě patří to poslední „rozvolňující“, se kterým si neví rady ani mnozí legislativci.

Výkladové stanovisko k zákazu a omezení sportovní činnosti od 3.12.2020

Z mimořádného opatření třeba není zřejmé, zda se možnost sportování ve vnitřních prostorách týká i neprofesionálních hráčů kolektivních sportů - tedy i nohejbalu. Naopak je zřejmé, že tvůrce opatření na vlastní kůži nevyzkoušel reálný výkon sportovní činnosti v halovém prostředí s rouškou na obličeji. Ostatně i závěr výkladového stanoviska ze stránek České unie sportu je vypovídající: „Ve vztahu k Usnesení není možné činit žádné jednoznačné závěry.“