(Modřice) Poslední žákovský šampionát roku 2021 je minulostí. Medaile a blyštivé poháry byly k mání 5. září v Modřicích, kde se konalo 13. mistrovství České republiky mladších žáků v singlu. V recepci Městské sportovní haly se prezentovalo 19 hráčů z  osmi oddílů. Nejvyšší počet hráčů dodaly Karlovy Vary, do boje vyslaly hned čtyři naděje. Novým šampionem se stal František Dlabka hájící barvy domácího oddílu.

Startovní pole bylo rozděleno do čtyř základních skupin, z nichž vítěz postupoval do čtvrtfinále. Singlisté umístění na druhých a třetích místech museli o svoji účast ve čtvrtfinále ještě zabojovat v předkole. Kde hledat favority? Vzhledem k přechodu celé řady výborných hráčů do kategorie starších žáků, nebyl okruh favoritů nijak široký. Na medaile si brousil zuby František Dlabka reprezentující MNK Modřice, po medailích pokukovali českobrodští bratranci Zadrobílkovi či František Sládek ze Žďáru.

Základní skupiny nabídly bojovný nohejbal, vyrovnané zápasy s překvapivými koncovkami i jasná střetnutí, při nichž někteří hráči své soupeře prakticky „upodávali“. V předkole diváci mohli sledovat tři vyrovnané souboje a jednu jasnou záležitost. Jakub Zadrobílek přejel Vojěcha Prachaře (Peklo B), Kamil Hušek ovládl třetí set proti Dominiku Lukešovi (Žďár nad Sázavou B), i Tomáš Jareš potřeboval v zápase s českobrodským Sebastiánem Polákem tři sety. Vyrovnaný zápas mezi Adamem Kopeckým (Peklo A) a Sebastiánem Folkem rozhodla vypilovaná obranná hra borce z Hradecka.

2021 mcrmlz1 03V prvním čtvrtfinále narazil Kamil Hušek (Karlovy Vary B) na modřické eso Dlabku. Rychlý zápas a jasná záležitost pro Dlabku, přesto zanechal karlovarský hráč v Modřicích pozitivní dojem. Vyváženou hrou se prezentoval v dalším čtvrtfinále František Sládek. Stopku vystavil srdnatě bojujícímu Folkovi (SDH Hradecko). Jakub Zadrobílek (Český Brod C) v obou setech výrazně vedl, přesto se radoval Matyáš Sliacký. Ten vyrovnal v obou sadách na devítky a pak prokázal větší trpělivost a sebedůvěru. Do konečné stanice s nápisem čtvrtfinále dorazil i Tomáš Jareš (Strakonice B). Vysadil ho Jan Zadrobílek.

Kdo očekával vyrovnané semifinále, musel být překvapen. Zatímco v prvním setu ještě František Sládek svému jmenovci Dlabkovi vzdoroval, druhá sada byla jiná káva. Modřickému singlistovi se dařilo vše, na co sáhl. Sládek naopak kupil chyby, což přineslo jasný výsledek (10:8, 10:2). Podobný obraz hry nabídlo i druhé semifinále. Matyáš Sliacký (Strakonice A) prokázal enormní nasazení a snahu. V prvním setu ještě dokázal s technicky disponovaným Zadrobílkem držet krok, po změně stran již českobrodský hráč exceloval a hladce postoupil do finále (10:7, 10:1).

Prolog vrcholu dne obstaral zápas o třetí místo. Dlouhé výměny i přímé body, to byl první set mezi Sládkem a Sliackým. Šťastnější byl útočně laděný Sládek, který ovládl devítky. Vítězný elán si hráč z Vysočiny přenesl i do sady druhé, v níž od počátku určoval obraz hry. Nešťastný okamžik nastal v druhé polovině setu, kdy se při snaze vybrat míč hráč Strakonic zranil. Zápas byl skrečován, třetí místo a bronzová medaile tedy putuje do Žďáru nad Sázavou. Finále nabídlo fantastickou podívanou, která diváky zvedala ze sedadel. Úvod patřil Dlabkovi, který s podporou diváků v zádech ukořistil první sadu. Zadrobílek ve druhém setu ovšem zmobilizoval všechny síly, dokázal domácího hráče zatlačit do defenzivy a vynutil si rozhodující set. Tiebreak ve finále, to je spíš hra nervů. Pevnější prokázal domácí hráč, který se tak po setech 10:7, 8:10, 10:7 stal mistrem ČR v singlu pro rok 2021.

2021 mcrmlz1 04 „Fanda, který už s mladšími žáky vůbec netrénuje a hraje ve svém věku i dorosteneckou ligu, měl celý den trochu problém dostat light míč do zkráceného singlového pole. Proto jeho hra občas působila nejistě a určitě nepředvedl vše, co ve svém věku umí. Nicméně jsem rád, že těžký finálový souboj, před početnou diváckou kulisou, dokázal zvládnout a do sbírky doplnit poslední chybějící „mladožákovskou“ zlatou medaili,“ chválil svěřence modřický kouč PETR JAHODA.

„V průběhu turnaje jsem neměl s nikým větší problém. Ve finále jsme si na Fandu dost věřil, o to víc porážka bolí. Sportovně musím uznat, že soupeř byl o ten bod, dva šťastnější. Díky lepšímu pohybu si výhru zasloužil. Věřím, že mu porážku budu moct jednou vrátit,“ vyhlíží s optimismem další střetnutí poražený finalista JAN ZADROBÍLEK.