Rozhovory
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2010_soustredeninymburk_01(Nymburk) Dobrý pocit z toho, že národní tým i po rozhodnutí o české neúčasti na letošním světovém mistrovství v Turecku si přeci jen kvalitně zahraje, se trenérovi českých mužů a žen JIŘÍMU ŠMEJKALOVI mísí s rozpačitostí. Zatímco přípravu a stav v ženské reprezentaci si nemůže vynachválit, u mužů neskrývá rozčarování. "V takovém stavu, v jakém se mi hráči sešli na posledním soustředění, to tu ještě nebylo."

Trenére, nejprve úvodem dotaz na vaší oficiální pozici. Změnila se nějak vystoupením ČNS z FIFTA a vstupu do UNIF a EFTA. Přeci jen tam asi budou jinak koncipované soutěže a také jejich termíny?

Stále mám platnou smlouvu do roku 2012, která byla uzavřena ještě před touto změnou. Jak jistě víte, díky nezájmu o funkci trenéra ženského výběru kromě mužů vykonávám stejnou funkci i u žen. Tam jsem se ale vzdal všech výhod a odměn. Nyní jsem podepsal dodatek smlouvy.

O čem je ten dodatek?

Jak jsem uvedl, smlouva mi končí v roce 2012, tedy byla cílena na podzimní mistrovství světa. Protože ČNS bude kandidovat na pořádání mistrovství světa jednotlivých disciplín v roce 2013, mohu využít opci na tuto akci.

Už jste vstřebal zklamání z letošní české neúčasti na světovém šampionátu v Turecku?

Co s tím naděláme. Souhlasím s důvody k vystoupení, které nám byly sděleny. Musíme k tomu přistoupit tak, že se jedná o přechodný ročník a že v příštím roce už se jak my trenéři, tak hráči a celá veřejnost dočká medailí s puncem světových a evropských mistrů. Pořadatelství šampionátů ve všech kategoriích je již potvrzeno.

Začněme nejprve u ženského reprezentačního družstva. To mělo své soustředění týden po mužích, v Nymburce. Jste spokojen s jeho průběhem?

Nadmíru. Mám radost, že mám k dispozici kompletní kádr. Některé hráčky jsou po mateřské, některé chtěly s kariérou v reprezentaci skončit. Na holkách je vidět ohromný zápal a díky té píli se s nimi pracuje výborně. Základní osmičku pro Nymburk tak máme dobře poskládanou. Na soustředění se ukázala perfektní tréninková morálka hráček a jejich chuť do hry. Co se týká jednotlivých disciplín, stejně jako u mužů jsou menším problémem krátké dvojky, hráčky je nemají zažité.

2010_soustredeninymburk_02Zmínil jste základní osmičku pro Founding Cup. Kdo jí tvoří?

Z taktických důvodů nebudu přiřazovat hráčky do jednotlivých disciplín. Osmičku nominovaných tvoří Lucie Vokáčová, Lucie Fischerová, Lenka Majerová, Kateřina Červenková, Jana Möglichová, Růžena Vrtišková, Lenka Plachá a Veronika Malátová.

Nyní pojďme k té elitní kategorii, mužské. Máte za sebou také jedno soustředění v Nymburce. Při první zmínce jste se netvářil moc nadšeně, jako třeba v případě ženského soustředění.

Po rozhodnutí o neúčasti na mistrovství světa v Turecku jsme se sešli na jediném soustředění. Ona ale ani nebyla možnost, protože tolik termínů není. Jenže v takovém stavu, v jakém se mi hráči sešli na tomto jediném soustředění, to tu ještě nebylo. Čtyři hráči základního kádru mají zdravotní potíže, další byli buď vyčerpáni z dlouhé sezóny, nebo díky tomu, že v jejich klubu bez klidového období již zahájili fyzickou přípravu.

Můžete to rozvést konkrétněji, koho se to týká?

Takovou berličku předem podávat soupeřům nechci, nezlobte se.

A průběh soustředění, jak vypadal?

Výkony většiny hráčů byly poznamenané. Po náročné sezóně je dost z nich vyšťaveno, museli se přemáhat. Toto soustředění bylo prakticky o tom zažít si zase jednodopadová mezinárodní pravidla a novou disciplínu krátkých dvojek. Ta nám dělala velké problémy. Naši smečaři jsou zvyklí na delší údery a na kratší hřiště je hrají zadržené, jinak se do něj nevejdou. Budeme muset pro tuto disciplínu najít vhodné typy hráčů. Je přislíbeno, že alespoň jeden z turnajů zimního pohárového seriálu se bude hrát právě v této disciplíně. Může se tam objevit někdo další, komu to půjde. Ve trojkách jsem byl spokojen, máme hodně různých variant. Na soustředění jsme vyzkoušeli i úplně novou sestavu, která se mi líbila. Nejsem spokojen v singlech, naše herní pojetí není dobré, svět hraje jinde. Nemáme vyloženého specialistu, který by se věnoval pouze této disciplíně. Další, co mě znepokojuje, je výkonnost tváří širšího kádru a těch z juniorky. Zdaleka nedosahují výkonů hráčů základní sestavy. Mladí se prostě vytratili. Junioři hrají dvoudopadový nohejbal, mají velký problém se etablovat na jednodopadové scéně. Navštívil jsem i soustředění juniorky v Brandýse a sdělil jsem hráčům své poznatky a názory. Dá se to shrnout tak, že kdo chce z juniorky zvládnout přechod do mužů, musí trénovat na jeden dopad.

2010_soustredeninymburk_03Kromě základní desítky hráčů jste na soustředění povolal i Stejskala ze Šacungu a naopak proti očekávání nepovolal žateckého Petra Víta.

Na Petra Víta jsem nezapomněl, je pozván na soustředění širšího kádru na jaře. Petr Stejskal má dlouhodobou výkonnost, nikdy jsem ho ale neviděl hrát na jeden dopad. Ač to zde hrál poprvé, líbil se mi a šly mu i krátké debly. Počítám s ním i na další soustředění.

Kromě hráčů rozšířil vaše řady i trenér ligového mistra Jan Buddeus. Jaké máte záměry s ním?

Požádal jsem jej o pomoc při soustředění. Je to perspektivní trenér, počítáme s ním dlouhodoběji. Jeho první akcí bude role mého asistenta při Founding Cupu. Nezavíráme ale dveře i dalším kvalitním trenérům, kteří by měli zájem podílet se na práci u národního týmu.

Pojďme na závěr k víkendu, kdy se v Nymburce koná Fouding Cup. Jaká je vaše konečná nominace?

Herní řád mi umožňuje pro každé utkání nasadit různé hráče. Na každý zápas pak na soupisce musím mít dva singlisty, tři deblaře a pět trojkařů. Původně jsem uvažoval s osmi hráči, vzhledem k výše uvedeným problémům jsem se nakonec rozhodl nominovat o dva hráče více. Do jednotlivců počítám s Karlem Hronem a Ondřejem Vítem. Do dalších disciplín pak s Jiřím Doubravou, Jiřím Holubem, Františkem Kalasem, Radkem Pelikánem, Petrem Bubniakem, Janem Vankem, Liborem Chytrou a Jakubem Mrákavou.

  

Komentáře  

#13 Antonín Stehlík 2010-12-08 20:05
Bez problémů...
Citovat
#12 Guest 2010-12-08 11:27
Rád si zavtipkuji, ale podle mne to funguje jak u trenérů, tak u rozhodčích. Zkoušel jsem při přihlášení i bez přihlášení.
Citovat
#11 Guest 2010-12-08 09:39
Vámi požadovaná stránka nebyla nalezena!

Fakt dobrej vtip.
Citovat
#10 Guest 2010-12-07 21:16
Přestože nechci odpovídat anonymnímu Petrovi, musím reagovat na vícenásobné pochybnosti ohledně trenérských licencí.
Po delších vysvětlování s Plzeňským KNS jsem zjistil, že platný registr trenérů a rozhodčích, který jsem s vírou uložil na web ČNS pod složkou trenéři/rozhodčí- registr nebyl pro všechny nepřihlášené přístupný z důvodu chybného založení této složky (nepřístupno pro veřejnost). Já jako přihlášený jsem neustále složku viděl, ostatní nikoliv. Dnes došlo k nápravě, takže i když jsem registry aktualizoval už po jarních školení a doškolení, nikdo je nemohl vidět.
Nyní dále uvádím odkaz na trenéry, stejné je to i u registru rozhodčích.
http://nohejbal.org/files/treneri_rozhodci/Registr%20treneru%202010%20verejny.xls
V.Pabián
Citovat
#9 Guest 2010-12-07 19:07
Jak je to tedy s licencí p. Šmejkala. Je to bluf, nebo pravda? Protože proti ZZZZ sem chodí i lidi ze svazu, tak se na to taky chci jich zeptat.
Citovat
#8 Guest 2010-12-07 16:59
Napadla me stejná otázka,
myslím že Topinka a Muller už na nejake repre akci byly. Bíbr a Pospíšil nebyly nikde což mě osobne dost překvapuje. Ale je to především vec trenera koho preferuje....
Citovat
#7 Guest 2010-12-02 14:20
Jedno to určitě není. Jestli trenér Šmejkal nemá platnou licenci, měl by z funkce okamžitě odejít. Navrhuji proškolení u kolegy Širockého :)
Citovat
#6 Guest 2010-12-02 12:22
A proč? Je to jedno
Citovat
#5 Guest 2010-12-02 11:42
Kdy si reprezentační trenér mužů a žen pan Šmejkal obnoví nebo prodlouží licenci ?, která mu 28.5.2010 vypršela.
Citovat
#4 Guest 2010-12-01 22:25
Mladí se vytratili? Co Kadeřábek,Topinka,Můler,Bíbr,Pospíšil ???
Citovat