Rozhovory
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2010_mcr1m_08(České Budějovice) Republikový mužský šampionát v individuální disciplíně zná svého vítěze. Reprezentační trenér Šmejkal měl tentokráte dobrý čich a při interní tipovačce vsadil na mladšího z rodu Vítů. Udělal dobře, protože nový šampión PETR VÍT (SK Nohejbal Žatec) se skutečně se všemi soupeři dokázal popasovat. Možná úspěšný Šmejkalův tip přispěje čerstvému mistru republiky k reprezentační pozvánce. Kdo ví.

Petře, to že šampionát vyhraje Vít se dost očekávalo, ale že to nebude tvůj bratr Ondřej, ale ty, to přeci jen méně. Cítíš určité zadostiučinění, že jsi konečně vystoupil z bratrova stínu?

Neberu to jako vystoupení z bráchova stínu. Jsem prostě méně vidět a nevadí mi to.

Víš o tom, že na tvou výhru měl mezi funkcionářskými a trenérskými matadory vsazeno reprezentační trenér Jiří Šmejkal?

Ano, po odehraném finále mi to trenér Šmejkal sdělil. Načež jsem mu žertovně odvětil, že je vidět, jak tomu rozumí. Samozřejmě mě to potěšilo. Já bych si na sebe nevsadil.

S jakým cílem jsi odjížděl na šampionát, věřil jsi si?

Můj cíl bylo postoupit mezi osmičku, jako loňský rok. Cokoli dál jsem nebral jako cíl, ale jako osobní překvapení.

Nemrzí tě trochu, že zde chybělo dost velkých singlových jmen, díky jejichž absenci hodně lidí bere tento šampionát jako druhotřídní?

Nemrzí, bůhví jak by to dopadlo. Chybělo tam takových pět elitních singlistů, kteří zřejmě již nemají motivaci, jelikož takových turnajů vyhráli mnoho. Ale ty už nejezdí pár let. Z titulu mám radost i přesto, že někteří pranýřují kvalitu.

Zmínil jsi, že hodně sil pro závěrečné boje ti ušetřilo příznivé rozlosování. Ve skupině tě tedy kroměřížský Zemánek, vsetínský Ifka či horažďovický Boček moc neprohnali?

Ano, měl jsem štěstí na los. Ve skupině jsem vyhrál vše 2:0, ale vždy jsem utekl až v koncovce. S mladým Bočkem to bylo lehčí.

2010_mcr1m_09V první kole vyřazovací části tě čekal Macurek z Čakovic. Co ještě musí zlepšit úřadující dorostenecký šampión, aby vyzrál na šampióna mužské kategorie?

Tomáš Macurek hraje na svůj věk velmi dobře. Už jsem proti němu párkrát nastoupil na turnajích dvojic a má razantní úder. V osmifinále se mi zdál poměrně nervózní, což se projevilo zejména tím, že hodně útoků zkazil. Nejsem ten typ, co by měl radit, ale myslím, že mu chyběla trpělivost. Přece jen singl není o ráně.

Ve čtvrtfinále jsi již podruhé narazil na Zemánka. Tentokrát o tvé výhře rozhodl třetí set. Čím byl odlišný tento zápas od toho v základní skupině?

Dříve, když jsem sledoval přenosy z nohejbalových mistrovství a turnajů, tak každý zmiňoval, že porazit v jednom dni dvakrát toho samého soupeře je děsně těžké. Po druhém utkání s Petrem Zemánkem jsem téhož názoru. Asi na mě dolehla trochu nervozita, když jsem byl tak blízko semifinále. První set jsem prohrál, ale pořád jsem si říkal, že v tomhle zápase bych vypadnout neměl. Tak jsem nic nevzdával a druhým setem to otočil. Ve třetím setu to bylo víceméně bod za bodem a Petr měl tuším servis. Každopádně to byl pro mě asi nejtěžší zápas dne.

Pěkný, ale těžký souboj jsi absolvoval proti čelákovickému Kolenskému v semifinále. Oba máte podobný herní styl, navíc Kolenský už nějaké ty republikové medaile z jednotlivců doma má. Tušil jsi, že když vyhraješ tento zápas, budeš šampiónem?

Michal byl podle mě favoritem tohoto zápasu. Singla v sezóně hraje a navíc se už párkrát velmi dobře umístil na jednorázových akcích. Nicméně jsem si každý zápas říkal něco jako "uvidíš podle začátku". A začátky se mi poměrně dařily.

Co vlastně to semifinále rozhodlo?

Nejspíš jsem méně kazil a měl trochu i více štěstí na útoku. Taky se mi poměrně dobře dařilo přijímat Michalův servis.

Čekalo tě finále a v něm ďalší černý kůň turnaje, Bíbr z Karlových Varů. Jemu parádně vyšlo semifinále proti Doubravovi, neměl jsi před ním respekt?

Tomáš měl letos parádní sezónu, co jsem si tak všiml z ligy. Navíc je to bojovník. Obavy jsem měl, ale když už jsem byl ve finále, tak jsem si i věřil.

První set finále jsi sportovně zahozeným podáním ušetřil soupeře kanárové potupy. To už jsi asi tušil, že Bíbr je se silami u konce?

Tomáš mi po zápase říkal, že ho chytala křeč do stehna a že tu nohu moc necítil. Zejména to byl důvod mého zakopnutého servisu za stavu 9:0. Jinak by to bylo zřejmě vyrovnanější, protože proti Jirkovi Doubravovi hrál Tomáš výborně.

2010_mcr1m_10Přesto druhý set se soupeř ještě zvedl. Nehrozilo, že by tě jasný první set a vědomí vyčerpaného soupeře mohlo uchlácholit a přivést ještě do třetího setu?

Ne ne, nějaké ty zkušenosti už taky mám. Tak jsem věděl, že druhý set bude v jiném gardu. Od půlky druhého setu jsem se dostal zase do vedení. A už jsem spíše přemýšlel a byl nervózní z rozhovoru do televize, o které jsem nevěděl, že je "jen" regionální.

Poslední míč a jsi mistrem. Co byla tvá první myšlenka?

Byl to prima pocit. V duchu jsem si asi říkal, tak tohle je ten pocit, co brácha loni měl.

Jak nesl tvou výhru slavnější bratr Ondřej? Nedobíral si tě, že jsi tím ohrozil jeho poměrně jistou pozici v reprezentačním družstvu?

Brácha byl hodně zklamaný, že vypadl docela smolně s Michalem Kolenským. Nicméně mi fandil a povzbuzoval mě z lavičky. Myslím, že o reprezentaci nemá smysl polemizovat po jednom vydařeném turnaji.

Za dveřmi je Světový pohár družstev. Nominace zatím nebyla zveřejněna. Nepošilháváš trochu po nejcennějším dresu, respektive nedostal jsi od přítomného trenéra Šmejkala nějaký signál, že s tebou počítá?

Nepošilhávám. Myslím si, že jsou lepší singlisti, kterým reprezentační dres padne lépe.

Bude mít Ondřej Vít i příští rok jistou pozici prvního žateckého singlisty v ligové soutěži, nebo se to teď změní?

Tušim, že hrát bude stále Ondra. Ale v případě jeho nezdaru to za něj klidně vezmu, pokud řekne trenér.