Rozhovory
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2010_mcr1m_05(České Budějovice) Na docela dlouho zmizel českobudějovický nohejbal z pořadatelské mapy mužských šampionátů. Také po oddílu Lokomotivy jakoby se slehla zem a pokud se poslední dobou hovořilo o nohejbalu v jihočeské metropoli, vždy se to vztahovalo ke konkurenčnímu oddílu Dynama. O to milejší byla informace, že pořadatelství v pořadí sedmnáctého republikového šampionátu mužských singlistů se ujala místní TJ Lokomotiva. O současnosti i nejbližší budoucnosti jsme hovořili s ředitelem šampionátu a bývalým viceprezidentem ČNS VÁCLAVEM HÁJKEM.

Pane Hájku, co to, že Lokomotiva se vrací na scénu velkého nohejbalu, alespoň tedy na té pořadatelské scéně?

K rozhodnutí uspořádat toto mistrovství došlo po dohodě s kolegou Vondráškem z Dynama, který zmínil fakt, že tady na jihu Čech se už dlouho mužský šampionát nekonal. Využili jsme toho, že naše jednota postavila novou halu se třemi kurty. Paradoxně ve chvíli, kdy oddíl nohejbalu pozastavil svou činnost. Přihlásili jsme se do výběrového řízení a Výkonný výbor ČNS nás vybral. Jsem velmi rád, že se zase v Českých Budějovicích objevili kvalitní hráči mužské kategorie.

Plánujete v nové hale větší využití pro nohejbal?

S nohejbalem je to odvislé od toho, jak bude nebo nebude fungovat oddíl nohejbalu. Halu je možné použít na cokoliv, hrají se zde například mistrovská utkání první ligy žen v házené nebo mistrovská utkání volejbalistů. Jezdí k nám trénovat hráči Dynama, Dynína a dalších oddílů. Do budoucna se určitě tělovýchovná jednota nebrání pořádat i velké nohejbalové akce.

Jak tedy v současnosti funguje či spíše nefunguje oddíl nohejbalu TJ Lokomotiva a co bylo důvodem přerušení jeho činnosti?

Je mi velmi smutné na to vzpomínat. My jsme se v oddíle nerozešli ve špatném, že by byly nějaké hádky v týmu. Rozešli jsme se na základě dnešního tržního mechanizmu, který říká, kdo je jak zaměstnán, či kde a jak studuje. Čtyři hráči kádru odešli do zahraničí. Co se třeba týká Radka Hrubce, tak tomu vrostla chrupavka do kolena a nemohl se pohybovat. Petr Čerkl zase skončil ze zdravotních důvodů se zády. Musím zmínit, že jsme udělali maximum pro to, abychom sehnali náhradu. Když už to vypadalo, že bychom mohli získat trojici hráčů z Cepu a přečkat další rok, tak to nedopadlo. Proto došlo k přerušení činnosti a je otázkou, jak to v budoucnu bude.

2010_mcr1m_07V Českých Budějovicích se traduje dlouhodobá rivalita mezi Lokomotivou a Dynamem. Přesto poslední roky lze konkrétně vás velmi často potkat v klubovně Dynama. Že by v času nepohody došlo ke sňatku z rozumu?

Já si myslím, že ta naše rivalita, o které se hovoří, je trochu uměle vytvořená. Tento trend je v každém městě, kde jsou dva oddíly stejného sportu a na stejné nebo téměř stejné výkonnostní úrovni. Bere se to pak prestižně. Já s tím nemám problém a proti činovníkům Dynama nemám vůbec nic. Například s Vláďou Vondráškem se mi dobře spolupracuje a toto mistrovství je toho důkazem.

Pojďme z haly ven. Co vaše venkovní antukové kurty, které zažily jak extraligu, tak mužská mistrovství?

To je dobrá otázka. Přes léto jsou kurty využité, hraje se na nich nohejbal. Spíše ale takové ty podnikové soutěže, nebo na tréninky nohejbalové oddíly z města a Dynína. Také tam přešli volejbalisté ze Sportu pro všechny.

Jaká je tedy budoucnost nohejbalového oddílu TJ Lokomotiva? Půjdete samostatnou cestou, nebo spíše formou spolupráce s Dynamem?

Jestliže by měl náš oddíl nohejbalu znovu zahájit soutěžní činnost, tak se domnívám, že bychom šli vlastní cestou.