Rozhovory
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2010_novosad_01(Vyškov) Dva hráči, kteří se v poklidu mohou účastnit soutěží veteránské "juniorky" (nad 40 let), se sešli na jubilejním čtyřicátém mistrovství republiky mužských dvojic ve Vyškově. Kromě z celkového vítězství se radujícího Bláhy, se na šampionátu představil i slovenský legionář MAREK NOVOSAD. Čerstvý čtyřicátník, bývalá smečařská opora slovenské reprezentace, obléká dres ambiciózního prvoligisty ze Vsetína.

Marku, pokud se ještě vrátíme k loňskému ročníku prvoligové soutěže. Po suverénní jízdě základní části přišel kolaps v semifinále play-off a tím i konec nadějí na avizovaný boj o postup v baráži.

Přičinou jsou dvě věci. Tou první bylo zranění našeho klíčového hráče Dušana Padyšáka. Druhou bylo to, že když se hraje play-off, dochází ke změně skladby zápasů v utkání, vypouští se třetí dvojka. To u nás bylo cítit, protože jsme měli do té doby tři vyrovnané dvojky. V klíčové sérii se Solidaritou jsme si i tak věřili, ale zejména Vilda Ungermann zahrál fantasticky a nepustil nás dále.

Poznamenalo vyřazení vaše družstvo výraznějším způsobem na delší dobu?

Určitě ne. My si věříme, chceme jít do budoucí sezóny s cílem postoupit do extraligy. V mančaftu je nálada dobrá, i když samozřejmě jsme zpočátku byli zklamaní.

V průběhu zimy, kdy docházelo k masivním převodům ligových soutěží, se v této souvislosti spekulovalo i o Vsetínu. Nakonec ale žádný oddíl extraligu nepustil a Vsetín tak musí minimálně rok počkat. Byla ale ve hře skutečně tato možnost?

Myslím si, že byla. Přesto Vít Zgarba ale prohlásil, že by pro nás bylo o mnoho cennější, když si to vybojujeme na hřišti v tomto ročníku, než když si to koupíme.

Jak jste vy hráči koukali na možnost získat extraligu převodem soutěže?

Byli jsme tomu nakloněni. Protože zahrát si o třídu vyšší nohejbal pro nás bylo velké lákadlo. Ale myslím si, že si dobře zahrajeme i v první lize. Jsou v ní kvalitní mančafty. Je pravda, když chceme postoupit, tak je vždy lepší si to vybojovat vlastními silami.

Pojďme k letošnímu ročníku ligové soutěže. Koho považujete za vaše největší soupeře?

Může to být více mančaftů. Určitě ale Solidarita, to bude velký soupeř. Také ostatní, třeba Janovice a Český Brod, to jsou velmi nepříjemní soupeři. Favoritů na postup do baráže je tak více. Pro nás bude důležité, zda se konečně uzdraví Dušan Padyšák.

2010_novosad_02Jedna věc je vyhrát 1. ligu, druhá je uspět v mezisoutěžní baráži. Je to hodně těžké v ní uspět?

Je to určitě těžší, než třeba na Slovensku, kde vítěz nižší soutěže postupuje automaticky, bez baráže. Ale myslím si, že ta baráž je spravedlivá, i ten poslední z extraligy má možnost ještě ukázat, že tam skutečně patří. My si věříme, věřili jsme si i loni.

Co jsi ty konkrétně letos v přípravě udělal pro to, aby se zopakoval úspěch vašeho družstva v základní části?

Tak já kromě tréninků ve Vsetíně trénuji i u nás na Slovensku, v Trnavě a Nitře.

Je nějaká novinka v kádru Vsetína pro letošní soutěžní ročník?

Zatím žádná novinka není, respektive o žádné nevím.

Na slušné úrovni máte i rezervní tým. Cítíte tlak od některých hráčů „B" družstva na to, aby se zabydleli i v sestavě „A" družstva?

Ano. Jsou tam hráči, kteří kromě hry v béčku fluktuují do áčka. Budu jmenovat třeba Dušana Ifku nebo Radima Olšáka.

Co areál klubu. Došlo tam k nějakým změnám?

Nedošlo, vše je stejné.

U tebe ale jedna velká změna je. U jména se ti objevuje věk, začínající číslovkou čtyři. Změnil se tím veteránským věkem i tvůj přístup k nohejbalu?

Já podnikám, mám živnost a hodně starostí. Celý týden se tak těším na to, až bude sobota a zahraji si. Kdy se zase vypnu od těch všech starostí a mohu se věnovat hře. Už to ale hraji jen pro zábavu, i když samozřejmě vyhrávat chci stále, jako každý. Zatím stále klouby a všechno slouží, takže se hrou bavím. Hlavně ze hry jednotlivců.

Dojíždět ze Slovenska ale asi není žádný med. Kolik to máš vůbec kilometrů?

Do Vsetína to mám 150 kilometrů. Nemám s tím žádné problémy. V soutěži se jezdí mnohem dál, třeba do Aše nebo Janovic. Nedělá mi problém odjet za den tisíc kilometrů a odehrát zápas.

Jak často dojíždíš do Vsetína na trénink?

Není to pravidelné, tak dvakrát třikrát do měsíce.

Pocházíš z Hlohovce, kde jsi strávil velkou část své kariéry. Jak to dnes v Hlohovci vypadá s nohejbalem.

V Hlohovci se už nehraje žádný nohejbal. Vedl jsme to tam a už ale nebyla síla to udržet. Problém byl hlavně v hráčích, kteří neměli zájem o tuto hru. Na zápasy nás chodilo málo. Tak jsem už skončil a tím i nohejbal v Hlohovci skončil.

2010_novosad_03Takže Západní Slovensko přišlo o další tradiční baštu.

Ano. Zbývají Piešťany v první lize a Trnava s Nitrou ve druhé lize.

Pokud by jsi měl porovnat slovenskou nejvyšší soutěž s českými soutěžemi. Na úroveň které české soutěže by jsi jí zařadil?

Úplně srovnávat se to nedá. Slovenská první liga je úplně specifická, kde o tři délky před ostatními jsou Košice, teprve pak jsou ostatní družstva. Ta ostatní družstva by jsem srovnal s českou druhou ligou.

Je vůbec naděje, že se slovenská nejvyšší soutěž více vyrovná?

Jestli někde dojde k výkonnostnímu růstu, budou to zase jen Košice. Tam se tomu věnují, vychovávají mladé hráče. U ostatních družstev nevěřím, že ke zlepšení dojde.

Čím ta nevyrovnanost je způsobena? Odrazuje je dominance Košic, neochota na sobě tvrdě pracovat, nebo je to celkově amatérským sportů nepřející dobou?

Asi nejvíce je to dobou, hodně lidí má existenční problémy, musí se postarat o sebe. Na sport tak zbude méně času. V Česku je mnohem větší základna, která se mi zdá, ale také trochu poklesla. Na Slovensku je základna výrazně menší a pokud z ní pár dobrých hráčů přestane hrát, okamžitě se ztratí úroveň.

Je tedy na západě Slovenska nějaký hráč, který by se ucházel o místo v reprezentačním družstvu?

Ne, myslím že takový tam není.