Rozhovory
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2010_snidlkritika_01Vedení svazu to rozhodně v dnešní době nemá lehké. Ekonomická krize, ubývající toky příjmů od státních i sponzorských zdrojů, k tomu mizerná situace v mezinárodní federaci. Žádný med. Po svém prvním roce činnosti čelí republikové svazové orgány v čele s Výkonným výborem menší či větší kritice z některých regionů. Nejsilnější kritické hlasy se paradoxně nesou z Prahy, tedy ze sídla ČNS. "Současný VV ČNS žádnou koncepci nepotřebuje a všemožně se jí brání," tvrdí předseda Pražského nohejbalového svazu, MILOSLAV ŠNÍDL.

Pane Šnídle, jste bezesporu nejhlasitějším kritikem poměrů ve vedení ČNS z řad krajských předsedů. Vaše kritika je dosti tvrdá, domníváte se, že je opravdu ta tvrdost na místě?

Možná že přijde někomu tvrdá, ale ono je to tím, že je spíš vůbec nějaká a je nepokrytecky otevřená.

Pojďme tedy k hlavním oblastem vaší kritiky. Na vrcholu pyramidy stojí prezident Kamil Kleník. Co mu vyčítáte?

Při své volbě prezidentem si vymohl do té doby neobvyklou možnost výběru svých spolupracovníků, což mi přijde samozřejmé a bylo mu vyhověno. Bohužel přistoupil k výběru velmi nešťastným způsobem a nedokázal se obklopit lidmi, kteří by pokryli celé spektrum nohejbalu, chtěli dělat nohejbal pro všechny výkonnostní skupiny a nestranně. Pojal celý ČNS jako pokračování své dosavadní úspěšné práce v roli šéfa reprezentace s partou kamarádů a většími možnostmi, jak dosáhnout dříve nemožných cílů. Také mne velmi zklamalo lišácké vedení poslední Valné hromady. Úmyslně vytvořené, chaotické prostředí v programu jednání a vedení Valné hromady, velice dobře odvedlo většinu delegátů od delšího projednání nejdůležitějších bodů programu. Které potom již znaveni nesmysly z celého dne, ke konci bez odporu otrávení delegáti odhlasovali bez delšího uvážení. To bych od něj opravdu nečekal a velmi mě tím zklamal.

Často uvádíte, že zcela zásadní vliv na rozhodování prezidenta a obecně na chod svazu má trenér mužské reprezentace Jiří Šmejkal. Dle čeho tak usuzujete?

Já to tedy často neuvádím, možná jsem to jednou zmínil v posledním příspěvku na Nohec magazínu, ale samozřejmě že vliv má trenér Šmejkal na prezidenta Kleníka obrovský. Ten vyplývá převážně z jejich společné spolupráce ve vedení reprezentace v předchozím vedení. Pokud uvážíte, kdo koho k velkému nohejbalu přivedl, vše ostatní už vám vyplyne samo.

Napadáte také to, že trenér Šmejkal na rozdíl od svých předchůdců nemusí podstupovat po určitém cyklu konkurz a tím se zcela vytratila transparentnost.

Ano, je to jedna z věcí, které nejvíce popouzí ostatní k negativním reakcím. Osobně si myslím, že v momentální situaci by své místo trenér Šmejkal oficiálně tak jako tak bez problémů obhájil. Strach z jiné možnosti ale vnuknul kamarádům do hlavy myšlenku, že si to raději zařídí sami a podle svého.

Velmi často se terčem vaší kritiky stává člen Výkonného výboru, sekretář a člen realizačního týmu reprezentace Vlastimil Pabián. Přitom ale nezpochybňujete jeho úsilí, ale spíše roli u reprezentace. Proč?

Z VV prakticky celý rok nikdo nekomunikuje a propagace je zcela v háji. Nevím, jak si představuje VV práci sekretáře, ale bohužel ta komunikace zbývá jenom na něm a není. Když si k tomu ještě vezmu jeho členství ve VV, tak už se to nedá plnohodnotně stihnout. K tomu opět další provázání s reprezentací a je zde další, prezidentem velmi dobře podchycený člověk s nerealistickým pohledem na nohejbal jako celek. Jeho roli v reprezentaci nezpochybňuji, jen jí vnímám jako naprosto zbytečnou. Je jasné, že z reprezentačních hráčů ho bude každý chválit.

Také další člen Výkonného výboru a předseda Komise mládeže Michal Janeba to u vás nemá lehké. Co jemu zejména vyčítáte?

Vyčítám mu to, že v té komisi ještě je. I když si v celkovém pohledu na jeho osobu myslím, že je to člověk, který pro nohejbal hodně dělá a ještě udělá, v této komisi v tom pěkně plave a zcela evidentně neví kudy kam. Po prohlášeních okolo mládeže už nikdy nenabude důvěry od lidí, kteří s mládeží poctivě pracují a tak je v této funkci momentálně spíše ke zlu, než k dobru. Myslím, že by se velmi dobře uplatnil v jiné komisi, příjít o něj celkově by byla veliká škoda.

2010_snidlkritika_03Zdá se, že ostatní členové Výkonného výboru zatím vaší kritice unikají. Nebo se mýlím?

Měli jsme tady komisi, kterou vedl Vladimír Sehnal, čirou náhodou další z reprezentační líhně minulého vedení, kterou musel z vážných osobních důvodů opustit. Tato komise dodnes nepracuje. Pro mě je jednou z nejdůležitějších komisí právě Komise propagace. Vedení našeho nohejbalu, které by si děsně rádo hrálo na profi sport (ale pouze s reprezentací, když někam přijedou v hromadné výpravě), absolutně trestuhodně zanedbává propagaci nohejbalu.

Hodně máte spadeno i na předsedu Dozorčí rady Jiřího Doubravu. U něj kritizujete nejenom některá jeho vyjádření, ale i to, že až příliš obhajuje rozhodnutí Výkonného výboru.

Na Jirku Doubravu vůbec spadeno nemám. Je to čirou náhodou zase jeden člověk spjatý s reprezentací, ale na rozdíl od mnoha ostatních si o něm myslím, že je to poctivý a sportovně založený, zásadový člověk a je to jeden z mála co si dokáže stát za svým. Bohužel má ale trochu nevymáchanou hubu a měl by se naučit mluvit o lidech trochu více s respektem. Jeho vedení Dozorčí rady je také diskutabilním, vzhledem k jeho postavení vůči ČNS a reprezentaci. Každý kdo ale byl na volební konferenci ví, jak k vedení revizní komise vlastně přišel.

Z odborných komisí svazu vás nejvíce dráždí právě Komise mládeže. Vyčítáte jí hlavně snahu o změnu orientace na pouze ligové soutěže mládeže.

Vyčítám jí to, co všem ostatním komisím. Komise mládeže není komise pro ligové soutěže. Je to komise pro mládež v celé ČR. Jestli je na vše předseda komise sám, to nás nikoho vcelku nezajímá. On má ale velet, udávat směr a kontrolovat členy své komise, kdy jeden člen komise má na starost mládež ligovou, jeden mládež v celé ČR, jeden mládež ve školním sportu, jeden řízení soutěží mládeže, atd. To že je lidí málo, takové výmluvy už opravdu nikoho nezajímají. Proto byl prezidentu Kleníkovi umožněn výběr spolupracovníků do odborných komisí, aby si mohl přivést lidi, kteří to budou zvládat. Jaká je skutečnost můžete porovnávat všichni sami.

Podobně i svazovému vedení vytýkáte to, že se až příliš kloní k vrcholovému nohejbalu, představovanému reprezentací a ligovými oddíly. A to na úkor masovosti, tedy rozvoji nižších článků. V čem hlavně vidíte nedostatky?

V jasném a jediném cíli vedení ČNS, dokázat si něco s reprezentací, kde jsou všichni členové VV úzce propojeni. Celé nohejbalové hnutí slouží k těmto cílům pouze jako nástroj bez zpětné odezvy.

Několikrát jste zmínil i nejasnou koncepci vedení svazu do dalších let. Skutečně se domníváte, že Výkonný výbor takovou věcí nedisponuje?

Osobně vím, že koncepce byla již několikrát vypracována a současnému vedení jistě minimálně jednou předložena. Současný VV ČNS však razí trend, že žádnou dlouhodobou koncepci nepotřebuje a všemožně se jí brání. Není divu, takový cílený rozvoj jakéhokoliv sportu stojí nějaké peníze a tak by se velké sny s reprezentací velmi rychle rozplynuly.

Hodně jste se svými vyjádřeními angažoval i v nedávné kauze Aš - Pankrác. Jak se nyní na tuto nešťastnou kauzu díváte s odstupem?

Dívám se na ní pořád stejně. Potrestat Aš za to, že vyhrála na jiné síti, by bylo z lidského hlediska nespravedlivé. Bohužel ale jiná cesta z hlediska práva nebyla. A tak bylo osobní, emocionální rozhodnutí takové, jaké bylo. K provázanosti Aš - Karlovy Vary, ve kterých působí arbitři těchto rozhodnutí, si nedovolím nic říci, protože je znám pouze v rovině spekulací. Jde o to, co to bude znamenat pro podobná pochybná rozhodnutí do budoucnosti.

Necítíte se ve svém "boji" až příliš osamocen? Vždyť z ostatních krajů téměř žádná kritika není slyšet.

Z toho, že z ostatních krajů není nic slyšet, by měl jít každému mráz po zádech. Může to znamenat jediné a to poslední fáze v rozhodování o setrvání ve strukturách ČNS. Co dělá komise místního rozvoje? Už objela kraje, aby sondovala situaci a svaz mohl přijmout nějaká opatření? Kdepak. Nikoho to na svazu nezajímá a čeká se na uzávěrku o stavu nohejbalistů z ČSTV. Ta nám je ale jak všichni víme naprosto k ničemu. Ta je dobrá pouze k dalšímu lživému tvrzení o počtu nohejbalistů a příjem do pokladny ČNS.

2010_snidlkritika_02Ozývají se však i hlasy, které tvrdí, že za vámi stojí někteří členové bývalého vedení z dob vlády Lubora Chvalovského a že se jim vaše otevřená kritika dnešného vedení velmi hodí.

Také si myslím, že se jim taková kritika velmi hodí. Co ale čekáte? Že budou všichni zticha, aby se někde někomu něco nehodilo? Jinak jestli za mnou jmenovaní pánové stojí, opravdu nevím, protože s nimi nejsem v kontaktu. S panem Chvalovským jsem se osobně setkal jednou v životě, kdy mi byl představen v Nymburce při společném obědě a rád s ním při další příležitost o nohejbalu podiskutuji. Nevím, jestli má tento pán ještě do budoucna nějaké ambice a plány ve vedení českého nohejbalu, ale možná by stálo za to, udělat s ním obdobný článek a dát prostor opozici k vyjádření se k dnešním poměrům. Já se jako opozice necítím, spíše pouze jako kritik dnešních poměrů, který by je chtěl změnit k lepšímu. Těžko by jinak Praha přešla tak hladce na nový systém registrací a licencí, i když je nám neustále dáváno najevo, že nás nikdo vlastně nepotřebuje a jsme spíše přítěží. Kolikrát si říkám, jestli tolik dřiny s přesvědčováním stálo vůbec za to, když o nás stejně nemá nikdo zájem. Máme my všichni vůbec zájem o vedení, které nás nechce?

Na závěr patří váš vzkaz do nohejbalového hnutí. Co mu vzkážete?

Nebuďte hluší, nebojte se říci otevřeně svůj názor, nebojte se ho někam napsat a hlavně podepsat. Když pro nohejbal něco pořádného uděláte, nestyďte se pochválit a ukázat všem, jak vám to u vás jde, ať mají i ostatní příklad a motivaci k lepšímu. Dopřejte dětem první poslední na vašem sportovišti a dejte jim jasně najevo, jak jsou pro vás důležití a že je berete vážně. Ukažte všem funkcionářům, kteří pracují s mládeží, že nejsou něco přidruženého k nohejbalu, ale jedni z nejdůležitějších a nejváženějších pro budoucnost tohoto sportu. Při jakémkoliv návrhu či pokusu omezení nějakým činovníkem v jakékoliv zaběhlé činnosti mládeže vezměte bejčák a žeňte ho vostudu až za hranice města. Hlavně si přestaňme hrát na dvanáct profíků a zbytek světa, to je začátek konce.