(Modřice) Závěr roku bývá spojený především s bilancováním a spřádáním plánů na další sezónu. Právě s plánováním je to však letos těžší, protože situace kolem vládních protikoronavirových opatření je evidentně nepřehledná i pro jejich vyhlašovatele. A tak se alespoň pojďme ohlédnout za letošním ročníkem soutěží okem mužského reprezentačního i klubového trenéra Modřic PETRA GULDY.

Petře, když na začátku roku v České televizi proběhla krátká reportáž z Modřic, ze které se nohejbalisté vlastně poprvé dozvěděli o odpískání běžné ligové sezóny, tušil jste, jak hodně poškozený ročník nohejbalisty čeká?

V té době už jsem tušil, že sezóna bude špatná a neodehraje se standardním způsobem. Dozvěděl jsem se to od prezidenta našeho klubu, který je členem Výkonného výboru ČNS. Po cestě z jednání, kde se rozhodlo o tom, že letošní ligové soutěže byly zrušeny, mě o tom informoval. Reportáž České televize v Modřicích byla domluvena na následující den a redaktora zajímalo, co se vlastně bude letos na nohejbalové scéně dít. Byl jsem tehdy hodně zklamán, jak to celé dopadlo a že se nebude ligová soutěž v žádné podobě hrát.

Svůj díl na poškození ale nesly i některé orgány ČNS, které nebyly schopny včas vykomunikovat s oddíly a dalšími orgány ČNS smysluplný model soutěží. V prvním kole byla ve hře dokonce varianta, která by pravděpodobně byla v rozporu s platným soutěžním řádem. Vše řešila až nová Rada ČNS, která předložené návrhy shodila ze stolu. Bylo to pro vás překvapením?

Já bych nerad někoho osočoval a vyčítal někomu nějakou nečinnost. Nikdo z nás v takové situaci jako byla ta letošní nikdy nebyl a asi nikdo nečekal, že se dostane do takových rozměrů. Nevím jak zástupci ostatních klubů, ale já jsem komunikoval s prezidentem ČNS průběžně o tom, jaký plán má STK, když nebude možné začít v obvyklém termínu, pak za měsíc a podobně. Trošku mě mrzelo, že jsme si v polovině května zrušili běžnou sezónu, která měla končit na konci října a nepokusili jsme se ani začít. Pravděpodobně by se stejně asi nedohrála. Ale je pravda, že jsem se bavil i se zástupci České televize, kteří mi v té době sdělili, že prakticky nemají co vysílat a mohli bychom se s nohejbalem prezentovat každý týden třeba v hlavní zpravodajské relaci Branky, body, vteřiny. Spíš mě překvapilo, že ostatní sporty hledaly cestu, jak soutěže odehrát, kdežto u našeho sportu jsem měl pocit, že hledáme všechno možné, jen aby se nehrálo. Věřím, že ve vedení ČNS máme rozumné lidi, kteří by nikoho zbytečně nesankcionovali, pokud by někdo onemocněl a nemohl v termínu odehrát svoje utkání.

Ani druhý pokus ale pochvalu nezasloužil, z oddílům předložených variant nakonec vznikl slepenec. Co jste říkal na nápad, odstartovat jen minimálně zkrácené náhradní soutěže v době, kdy v předchozím ročníku měla nejvyšší soutěž za sebou už deset kol? Dovedete si reálně představit odehrání takových soutěží při stoprocentním naplnění?

Cítil jsem vůli hráčů Modřic, aby se nějaká soutěž hrála. Proto jsme společně hledali systém, kterým by se mohl aspoň náhradní Ligový pohár odehrát. V zadání od STK byly dvě varianty. Buď odehrát pouze základní část bez play-off, nebo hrát pohár, podobně jako fotbal, napříč soutěžemi. Třetí na stole byl vlastní návrh. My jsme se domluvili, že něco vymyslíme a tak jsme podali vlastní návrh, ke kterému se některé kluby přidaly. Nakonec se do soutěže přihlásilo málo družstev a soutěž se stejně nedohrála. Ale při sestavování této varianty jsem měl za normálních okolností pocit, že by se takto soutěž mohla odehrát a hlavně mohla skončit opět televizním Superfinále, což jsem považoval za důležité, abychom náš sport prezentovali v médiích. To, co bude následovat v podzimních měsících, nikdo nemohl tušit.

Do náhradních soutěží mužů se přihlásilo jen 46 % oprávněných účastníků, ve dvou nejvyšších soutěžích dokonce pouze 38 %. Polovina extraligových a prvoligových družstev dala raději přednost vlastní soutěži - Českému poháru mužů. Váš komentář?

Soutěž byla vypsána jako dobrovolná, a tak bylo na zvážení každého klubu, jestli se do ní přihlásí, nebo ne. Já jsem s většinou zástupců mluvil a každý se rozhodl tak, jak se rozhodl. Nerad bych se v tom pitval. Byl bych rád, kdybychom všichni tuhle špatnou sezónu hodili za hlavu a doufám, že nám situace dovolí v příštím roce odehrát všechno podle plánu.

S porodními bolestmi nakonec soutěže odstartovaly. V první pohárové divizi mužů vaše družstvo prohrálo jen doma se Vsetínem a ovládlo základní část. Jaký z vašeho pohledu byl rozdíl mezi běžnou a touto náhradní sezónou?

Budu mluvit za modřický klub. My jsme byli rádi, že se vůbec nějaká soutěž hraje. Přece jen jsme se všichni těšili na provoz nového areálu a byl smutný pohled na prázdné kurty a tribuny. Řekl bych, že v těch utkáních, které jsme odehráli, nebyl nějaký rozdíl mezi klasickou soutěží a náhradní. Třeba oba duely s Karlovými Vary byly velmi kvalitní a byly správně vyhecované jako vždy. A myslím, že i ostatní utkání Ligového poháru měla svou kvalitu.

Prvním semifinálovým střetnutím pro vás soutěž skončila. Nakonec i díky umístění ze základní části vám bylo přiznáno vítězství v celé soutěži od zeleného stolu. Jak se takový úspěch vlastně slavil?

Nás spíš mrzelo, že se play-off nedohrálo. Chyběly dva víkendy. Přece jen na play-off se všichni vždycky těší. Měli jsme dobře rozehrané semifinále s týmem Holic a věřili, že se dostaneme do finále. Bohužel vládní nařízení to nedovolila. Takže si myslím, že takové vítězství nikoho moc netěší a neslavilo se.

Chápu. A pokud by se v této sezóně vyhlašoval Nohejbalista roku mužské kategorie, která trojice hráčů by nechyběla na vašem hlasovacím lístku?

Vzhledem k tomu, jak letošní sezóna probíhala, tak bych vůbec letos Nohejbalistu roku nehledal…

Ve třetí divizi mužského ligového poháru se neodehrálo jen finále. Tady vítězství v soutěži připadlo Žďáru nad Sázavou, vaše béčko skončilo druhé. Úspěch či neúspěch?

Naše béčko bylo vlastně jen jedním ze dvou prvoligových týmů, které se do Ligového poháru přihlásily. Vzhledem k tomu, že v obou skupinách hrála kromě nich samá druholigová družstva, tak já jsem jejich finálovou účast předpokládal. V základní části prohráli oba vzájemné duely se Žďarem nad Sázavou shodně 3:6. Těžko předvídat, jak by dopadl jejich finálový duel. Každopádně i kluci z naší rezervy byli rádi, že můžou aspoň nějakou soutěž odehrát a mrzelo je, že si nakonec nemohli zahrát o vítězství.

Mládežnický úsek ČNS si počínal při řešení náhradního ročníku lépe. Důsledkem byla téměř plná obsazenost nejvyšší dlouhodobé soutěže dorostenců, která se s výjimkou posledního kola odehrála celá. Proč tady se věc podařila?

Je dobře, že dorostenci odehráli téměř celou sezónu. Tady se hrálo jednokolově na dvě skupiny a vzhledem k tomu, že se už dlouho v dorostenecké lize nesestupuje, tak je komunikace o tom, jakým systémem se bude hrát, jednodušší.

I tady se neodehrálo pouze finále, které si vaše družstvo vybojovalo. Svazovým rozhodnutím mu bylo přiřknuto stříbro. Zatipujte si, jak by dopadl finálový střet s Holicemi na hřišti?

Samozřejmě favoritem by byly Holice. Ale jak znám schopnosti našeho trenéra dorostu, tak by určitě připravil své svěřence správně takticky a snažil by se udělat všechno pro úspěch. Poslední sezóny o tom svědčí…

Jak se vlastně díváte na boj s koronavirem a vládní opatření? A na jejich důsledky?

Nikdy by mě nenapadlo, že něco takového ve svém životě zažiji. Určitě některá opatření jsou nutná a nechci vůbec zlehčovat tuhle nemoc. Myslím si, že bychom se měli chovat zodpovědně a hlavně chránit ohrožené skupiny. Znám lidi, kteří tuhle nemoc prodělali. Někdo o ní skoro nevěděl a někdo měl naopak těžký průběh. Asi správná slova při svém nástupu do funkce ministra zdravotnictví řekl pan Blatný: Přeměňme strach z této nemoci za respekt k ní. Myslím si, že by vláda měla využívat více odborníků na jednotlivá odvětví. A můj názor je, že co se týká sportování, tak jsou opatření zbytečně přehnaná.

Váš klub využívá nové zázemí. Provoz haly je jistě na začátku náročný a zejména teď při neustálých uzavírkách. Pomáhají vám při sanaci ekonomických škod některé z vypsaných covidových dotačních titulů?

Nám jako klubu žádné škody v souvislosti s pandemií nevznikly. Uvidíme, jestli nám zůstanou všichni sponzoři pro následující sezónu. Hala i venkovní areál jsou městské, takže platíme městu Modřice pronájem za hodinu. Zaplatili jsme tedy pouze za odtrénované tréninkové jednotky a odehrané soutěžní akce. O žádné dotační tituly jsme tudíž ani žádat nemohli a nemuseli.

Z klubové sféry se přesuňme na reprezentační. Co pro vás znamenalo zrušení, resp. odložení mistrovství světa mužů?

Samozřejmě, že asi jako všechny mě to mrzí. Na druhou stranu si myslím a nakonec se to i potvrdilo, že odložit MS o rok byla správná volba. A pozitivní je, že se máme na co těšit.

Věříte, že se mistrovství světa odehraje v příštím roce?

Moc si přeju, aby se uskutečnilo. Snad se všechno vrátí do normálu a budeme si všichni užívat tento svátek nohejbalu ve vyprodaném O2 universum.

MS v Brně v roce 2016 bylo na nohejbalové poměry velkolepou akcí. Pokud se uskuteční, bude pražský šampionát ještě velkolepější?

Myslím si, že pro všechny bylo Brno 2016 obrovským zážitkem. Pro mě jako pro rodilého Brňana ještě o něco málo víc. Věřím tomu, že pokud bude normální situace, tak v Praze to může být ještě o něco málo lepší.

Našeho největšího rivala na mezinárodních šampionátech, Slovensko, poslední roky táhli legionáři v barvách českých oddílů. Letos ale byli vidět minimálně. Nestane se z šampionátů hra české kočky se slovenskou, případně jinou myší?

Uvidíme, jak se náš největší rival dokáže připravit na MS. Určitě bych nerad někoho podceňoval. Moc dobře si pamatuji, jak vyrovnané duely jsme se Slovenskem na posledním šampionátu v Kluži ve finále singlu a dvojicích sehráli. Zejména ve dvojicích jsme vstali z mrtvých. Pak po jasném vítězství ve trojicích to všechno vypadalo jako snadná cesta, ale myslím si, že hráči, kteří na MS byli, to vidí úplně jinak. O ostatních účastnících toho nikdy dopředu moc nevíme. Uvědomuji si, že jiný výsledek než tři zlaté se už brát nebude a tlak na domácím šampionátu bude obrovský. Proto nemůžeme nikoho podcenit.

Najdete na letošní podivné sezóně nějaká pozitiva, která vám udělala radost?

Radost mi udělala nohejbalová mládež. Když jsem viděl v Modřicích na mistrovství ČR mladších i starších žáků v singlu některé kluky, jak už ve svém věku hrají, tak si myslím, že pokud budou takto pokračovat, nemusíme mít o budoucnost našeho sportu obavy. Velkou poklonu skládám všem mládežnickým trenérům a obdivuji je za jejich práci. A samozřejmě radost mám z našich modřických žáků, ve kterých vidím velký potenciál.

Hodláte i nadále pokračovat v trenérské a funkcionářské činnosti, nebo už občas zahlodá červíček s myšlenkou na redukci funkcí?

Zatím pokračovat budu. Mám nastavený nějaký časový horizont, jak dlouho se ještě chci jako trenér a funkcionář věnovat nohejbalu. Pak bych rád někomu svoje starosti předal.

O jaký časový horizont se jedná?

Nechal bych si to zatím pro sebe…

Jedna teorie říká, že nemálo nohejbalistů se díky této zpatlané sezóně přeškolilo na jiné zájmy a do nohejbalu se jich část nevrátí. Jiná zase tvrdí, že nohejbalisté mají svůj sport tak rádi, že jej neopustí za žádných okolností. Jak to vidíte vy?

Myslím, že to budou řešit všechny sporty. Hráči, kteří přemýšleli, že ještě sezónu až dvě dají, tak mohli zpohodlnět a už se třeba nezapojí. Doufám, že takových bude v nohejbalu minimum. Více strachu mám o některé děti. Tam bude možná kvůli letošní sezóně nějaký úbytek. Někteří jsou třeba možná trochu více tlačeni do sportování rodiči a tím, že letos zjistili, že je pohodlnější hrát hry na počítači, tak skončí. To by mě mrzelo nejvíc.

Když už jsme u těch prognóz, co nohejbalisty čeká v sezóně 2021?

Trochu se to ve mě mísí. Ale budu optimista a chci věřit tomu, že se sezóna 2021 uskuteční v normálním formátu a vyvrcholí nádherným světovým šampionátem v Praze.

Ještě se nám závěrem pochlubte, co vám pod stromeček nadělil Ježíšek?

Ježíšek nám přinesl rodinný dárek v podobě kávovaru, který je u nás doma hodně využívaný. Pak nějakou láhev dobrého pití, knihu o dvou tenisových legendách Rogeru Federerovi a Rafaelu Nadalovi, které nesmírně obdivuji. Hlavně jsme si Štědrý den doma krásně užili a jsme všichni zdraví, což bych společně se štěstím do nového roku popřál rád všem lidem!


Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři