(Burriana, Španělsko) Moc nechybělo a české reprezentantky by napodobily juniorskou výpravu. Nakonec jim ke zlatému hattricku chyběl triumf ze singlu. Škoda. Z víkendového mistrovství světa žen ve španělské Burrianě si nakonec národní tým odváží dva tituly a jedno stříbro.

Poprvé od  šampionátu v Košicích v roce 2000 se cesty juniorů a žen na světových turnajích rozešly. Zatímco mladíci si letos zahráli v rumunských městech Șimleul Silvaniei a Pericei, ženy vyrazily  na Pyrenejský poloostrov. Atmosféře obou akcí však rozdělení příliš nepomohlo. „Šampionát byl ochuzen o osm až deset juniorských výprav, které vždy byly hledišti slyšet,“ přitakává jedna z nejzkušenějších hráček českého výběru RŮŽENA ŘEHÁKOVÁ. „Tady do hlediště, snad s výjimkou zápasů domácích nohejbalistek, prakticky nikdo nechodil. Když k tomu přičtu, že pořadatelé ani nepřipravili slavnostní zahájení šampionátu, tak to na mě působilo jako obyčejný turnaj a nikoliv něco výjimečného,“ dodala.

Zklamání ze samotného turnaje jí však vynahradila atraktivní destinace na španělském pobřeží. „Za  dlouhou kariéru mám co porovnávat. Tento rok si rozhodně nestěžuji, zahrála jsem si na turnaji ve Francii a teď ve Španělsku. Je to přece jen lepší, než jezdit jen do Maďarska nebo Rumunska. Na obou místech jsem letos viděla hezká místa, moře, kulturu… Byla jsem nadšena a chtěla si to co nejvíce užít. Měly jsme hezké a zajímavé ubytování. Nebyl to žádný klasický hotel, ale námořní škola přímo u moře. Moc se mi to líbilo. Přijely jsme už ve čtvrtek a měly odpoledne volno. Okolo moře, pláž, lodě, hospůdky, bohužel nebyl čas se podívat někam dál,“ popsala česká smečařka.

Jednotlivci

V individuální disciplíně to Češky mívají těžké, konkurence je velká. Jen málokdy to pro českou hráčku skončí zlatou tečkou. Tentokrát se Aneta Fojtíková  ve skupině postupně vypořádala se soupeřkami z Mali, Dánska i Španělska. Pak ale narazila kosa na kámen. Tím byla obhajující Maďarka Lepsényiová, která první turnajový střet s Fojtíkovou vyhrála. Češka poté skolila ve čtvrtfinále Polku a v semifinále po třísetové bitvě i výborně hrající Slovenku. Medaile byla doma, ale cesu k vytouženému zlatu znovu přehradila úřadující maďarská šampiónka.

„Disciplína singlistek byla nejvíce vyrovnaná. Minimálně čtyři hráčky měly na titul. K vidění byly moc hezké zápasy. Aneta hrála ve finále dobře a ve třetím setu ještě vedla 8:6. Stačilo málo a bylo to hotové. Myslím, že jí ale v závěru trochu odešel příjem a neměla tak dobře připravený útok,“ okomentovala finálovou porážku reprezentační kolegyně Řeháková.

Konečné pořadí turnaje:

1. Maďarsko, 2. Česko, 3. Slovensko, 4. Švýcarsko, 5. Polsko, 6. Dánsko, 7. Rumunsko, 8. Španělsko, 9. Mali, 10. Irák

Dvojice

Debly vždycky Češi uměli a platí to i v ženském podání. Švýcarky, Iráčanky, Španělky i Slovenky – všechny se o tom dost důrazně přesvědčily už v základní skupině. Po přímém postupu se s kvalitou Cibulkové, Tymichové a Plechaté seznámily i Rumunky. Švýcarky byly ve finále očekávaným soupeřem, ale také výsledek patří do kategorie očekávaných – 2:0 pro Češky – zlatá obhajoba!

„Z mého pohledu bylo finále dost opatrné. Celý turnaj projdete jako nůž máslem a přijde finálový zápas, kde je obrovské očekávání a závazek. Proto jsme začaly pozvolna a navíc jsme nevyhecovaly tolik jako proti nějakému těžšímu soupeři. Hrály jsme na jistotu, nepotřebovaly jsme riskovat. I proto hra možná nebyla na pohled tak hezká, jako když je to na krev. Na chvíli mě rozhodila Švýcarka na servisu, který hrála šajtlí. Ale měly jsme zápas pod kontrolou. Jsem za další titul ráda,“ řekla ke zlaté jízdě jedna z aktérek LENKA CIBULKOVÁ.

Konečné pořadí turnaje:

1. Česko, 2. Švýcarsko, 3. Rumunsko, 4. Polsko, 5. Slovensko, 6. Dánsko, 7. Španělsko, 8. Irák

2021 mszvysledky 04Trojice

Ve trojkách trenér Šmejkal vyslal na kurt komando ve složení Řeháková, Tomšová, Plechatá, Tymichová a Fojtíková. Své školení zbytku světa odstartovaly české hráčky proti domácímu výběru, poté pokračovaly s Polkami a Slovenkami. Skóre ze skupiny (66:19) je vypovídající. Slovenky ve čtvrtfinále šťastně přetlačily Irák a v semifinále si po repete s Češkami do indexu zapsali přinejlepším trojku... Srdnatě bojující Švýcarky titul chtěly, ale zůstalo jen u přání. Češky dominovaly a i přes mírnou komplikaci v závěru druhý titul obhájily.

„Jsem ráda, že jsme se na kurtu všechny protočily. Smutná snad mohla být jedině Verča Tymichová, která nešla do finále. Polky ani Slovenky nehrály vyloženě špatně, ale ze soupeřek byly jasně nejlepší Švýcarky. Turnaj jsme měly pod úplnou kontrolou a nenastaly žádné komplikace. Ve finále se Švýcarkami jsme v klidu vyhrály první set. Ve druhém jsme prostřídaly a asi se nám to trošku vymklo z ruky. Švýcarky chytily šanci za pačesy, zlepšily hru a  set zdramatizovaly. I když se dostaly až na setbol, prokázaly jsme více zkušeností a třetí sadu nepřipustily,“ popsala klíčové chvíle smečařka Řeháková.

Konečné pořadí turnaje:

1. Česko, 2. Švýcarsko, 3. Slovensko, 4. Polsko, 5. Irák, 6. Rumunsko, 7. Španělsko, 8. Dánsko

Právě duo Řeháková, Cibulková tvořilo zkušenou páteř českého týmu. Obě reprezentantky si dalších titulů do bohaté sbírky shodně cení. „Vlastně jsem ráda, že mě ještě s sebou berou. Předpokládám, že to bylo moje poslední mistrovství. Je na čase dál omladit. Říká se, že v nejlepším se má přestat. Titul je titul, ale ten letošní mi přišel snadnější než ten minulý. Atmosféra nebyla taková, aby to na nás padlo, aby by se dostavil tlak z odpovědnosti, z případného neúspěchu, ze zklamání... Už při odjezdu jsem věděla, že ve dvojkách a trojkách pro nás jedinými soupeřkami budou Švýcarky. Ani na chvilku jsme si ale nepřipouštěly, že bychom s někým mohly prohrát. Vůbec se to nedá srovnávat s těžkými zápasy, které jsme před lety hrály v Opavě nebo Přerově, kde jsme se rvaly se Slovenkami v čele s Dankou Peruňskou. Tam to bylo něco jiného – diváci, tlak, nervy…,“ bilancovala Růžena Řeháková.

„Jako už hodně zkušená hráčka jsem si říkala, že je to možná moje poslední mistrovství světa. Že už by měly dostat více šancí mladší hráčky. Ale hrát chci, hlavně kvůli výborné partě, která v reprezentaci je a kterou se mi nechce jen tak opouštět,“ doplnila Lenka Cibulková.


Komentáře   

#2 Zdeněk 2021-10-14 09:43
Velká gratulace všem holkám, jste úžasné! Jsme hrdí na naši kolegyňku Zuzku Tomšovou. Jen by to chtělo víc publicity, naše ženy si to zaslouží.
Citovat
#1 Tomáš 2021-10-13 10:56
Bude více fotek? Takhle krásnej nároďák dlouho nebyl. Chválím velmi.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři