(Dobříš, Brno) Zatímco ve dvojicích i trojicích to byla na světovém šampionátu žen a juniorů v MIchalovcích velká česká krasojízda, v singlu nedostali naši reprezentanti nic zadarmo. Podle očekávání. Právě nejmladší nohejbalová disciplína se na mezinárodním poli může pyšnit největší vyrovnaností. Zatímco JAN HANUS se dokázal se všemi nástrahami fyzicky i psychicky náročného nohejbalového odvětví vyrovnat na jedničku a obhájil zlatou medaili z Nymburka, ANETA FOJTÍKOVÁ tentokrát na cenný kov nedosáhla. Na Slovensku prohrála se třemi soupeřkami a zůstala pod stupni vítězů. Obou singlistů jsme se zeptali na jejich dojmy z mistrovství.

Oba můžete porovnávat. Jak se změnil singl od minulého mistrovství v Nymburce?

FOJTÍKOVÁ: Řekla bych, že nijak zvlášť. Je pravda, že v naší v lize se snažím hrát trochu útočnější styl, než který jsem předvedla na mistrovství, ale bohužel tady mě k němu soupeřky moc nepouštěly. A pak už nejspíš ani hlava.

HANUS: Před dvěma lety byli největšími soupeři hráči z Koreje, Rumunska a Slovenska. Ani jeden z těchto konkrétních singlistů ale na letošním šampionátu nebyl. Nicméně ostatní země se oproti minulému MS zlepšily. Podle mého názoru byla herní kvalita té pomyslné špičky o něco horší než předloni, nicméně celková úroveň byla o kousek lepší a startovní pole vyrovnanější.

Překvapil vás někdo z protivníků? Proti komu jste se nejvíc zapotili?

FOJTÍKOVÁ: Nepřekvapil, vše bylo podle předpokladů. Věděla jsem, že pokud narazím na Rumunku, Švýcarku nebo Maďarku, budu muset předvést to nejlepší, co ve mně je a nebude se tam odpouštět žádná chyba.

HANUS: Asi nikdo nepřekvapil, možná Francouz od kterého jsme nečekal takový výkon po tom, jak hrál ve skupině. Nejvíc jsem se zapotil ve finále proti maďarskému reprezentantovi. Vedl jsem 9:1, ovšem "povedlo" se mi udělat několik chyb po sobě a trošku se mi rozklepala kolena. Naštěstí se mi první set podařilo v koncovce vyhrát. I přesto, že jsem i ve druhém setu pokračoval v nejistém výkonu, jsem nakonec obhájil titul.

2019 msjzsingl 02Nohejbalová veřejnost kvalitu hry na šampionátu poměrně kritizuje. Jaký je váš názor?

FOJTÍKOVÁ: Byl to můj druhý šampionát a neumím úplně posoudit, jestli jde kvalita hry nahoru nebo dolu. Připadala mi podobná jako v roce 2017. Musím ale vyzdvihnout zlepšení Kolumbie nebo Rumunska. I domácí Slovenky se určitě předvedly v lepší sestavě než v Nymburku. Největším překvapením turnaje asi bylo, že domácí junioři hráli třikrát jen o bronz. Naopak výborně zahráli mladí Maďaři i Francouzi.

HANUS: Nejlépe se to asi bude srovnávat s Botas dorosteneckou ligou. Byly tam výpravy, které by v naší soutěži mohly konkurovat, ale také jiné, které nikoliv. Pokud bychom to chtěli poměřovat s mužskou extraligou, již řada našich kluků hraje, tak rozdíl je obrovský. Celková herní úroveň však podle mě byla vyšší než v roce 2017.

Jak byla akce zorganizována? Dá se to srovnat s domácím mistrovstvím před dvěma roky?

FOJTÍKOVÁ: Za mě bez problému. Bylo o nás dobře postaráno.

HANUS: Šampionát se mi líbil. Co vím, tak jsme byli ubytováni jinde než ostatní výpravy. Co se týče organizace, tak byla dobrá, nebyly žádné velké prodlevy, naopak zápasy se hrály o něco dříve, než měly. Srovnávat můžu, ale nevím, jestli úplně chci. Minulé mistrovství pro mě bylo výjimečné, protože jsem hrál před domácím publikem. Sportovní areál v Nymburku má také obrovskou výhodu v tom, že jsou všechny hřiště na jednom místě. I s ubytováním. V Michalovcích jsme museli přecházet mezi halami, nebylo tedy tolik prostoru podívat se na jiné země.

Jaká panovala uvnitř českého týmu atmosféra?

FOJTÍKOVÁ: Spolupráce v týmu byla skvělá. Podporovali jsme se, ať jsme byli nahoře, nebo dole. Ať hráli kluci, nebo ženy. Jsem moc ráda, že se sešel tak skvělý kolektiv. Myslím, že jsme tam všichni ukázali silného týmového ducha. Jak my hráči, tak celý realizační tým.

HANUS: Letos se sešla parádní parta kluků. Nebyli jsme tým jen na hřišti, ale také po zápasech a vzájemně jsme se všichni podporovali. Co se týče trenéra, řekl bych stejně jako před dvěma roky - na jedničku.

Foto: Michal Němec


Komentáře   

#6 Pavel S. 2019-11-24 13:00
Kolik vlastně máme registrovaných žen? 120? 90? 160? Jestli hraje ligu 6 týmů v průměru max po 10 = 60 + k nim pár desítek dalších? Nevím jak ty počty rostou, nerostou. Před 10 lety se hrála i nějaká druhá liga či co. Nesleduji to, proto se ptám.
Citovat
#5 JR 2019-11-23 22:13
Xindl je fyzicky o dost náročnější, takže to také není pro každého. Aneta je u nás jasná jednička a je jedno jakým hraje stylem.
Citovat
#4 Beneš 2019-11-23 17:40
U nás v oddíle mám dva singlisty, kteří singl kromě dvojek a trojek poctivě trénují a řekl bych že je to i baví. Když se to totiž umí, tak to zákonitě i nohejbalisty baví. Mohu vás ubezpečit, že i trénovat singl není určitě nuda
Citovat
#3 honz 2019-11-23 13:56
Koho bavi prekopavana z pulky? Kednoho ze sta. Slaby odvar proti finesam na siti.
Citovat
#2 David 2019-11-23 11:48
Mě singl baví nejvíc, takže asi jak u koho...
Citovat
#1 Pavel S. 2019-11-23 09:01
Kolik máme vyloženě specialistů na singla? Pořád je to podřadná a doplňková disciplína, kterou ti nejlepší občas zatrénují. Nikdo z těch nejlepších u nás nemá singl jako hlavní disciplínu a k ní jen občas nezatrénuje dvojky a trojky. V každém extraligové oddíle jsou dva co to na střídačku hrají.
Žen máme celkově málo, nepřibývají a aby některá vyloženě trénovala jen singl je nereálné. Proto je u nás nejlepší holka co to překopává nártem jako chlapi před 30 lety.
Trénovat jen singl by byla nuda. I pro fanoušky koukat na turnaj v singlu je nuda. Pro většinu. V extralize se jdu během singla občerstvit a při přenosu také. I jako hráč jsem to moc nesledoval.
V singlu budeme kralovat jedině, když někdo obětuje dvojky a trojky a bude trénovat většinu času jen singl. Ale stojí to někomu za to kvůli jedné medaili z MS? Všichni si radši zahrají dvojky, trojky, které jsou zábavnější a více lidí větší náboj.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři