(Kaliště-Lensedly) Senzačního vítěze má 60. ročník antukového turnaje mužů Šacung Cup. Všem favoritům vypálila rybník sestava s názvem Dorostenci ČR, vedená trenérem juniorské reprezentace Michalem Douckem. A složení vítězné formace? Filip Hokr (19 let), Lukáš Tolar (16 let) a Filip Seidl (17 let). V proslulé posázavské kleci na trampské osadě Šacung u Kaliště-Lensedel se na jubilejním ročníku akce představilo 13 trojic.

Kvůli přísným protipandemickým opatřením na Slovensku chyběla původně přihlášené trio z Košic (Brutovský, Stupák, Černota), čímž podnik přišel o mezinárodní statut. I tak ale byla k vidění česká elita v čele s extraligovým mistrem z Čakovic, který v základní skupině vyprášil pozdějšího vítěze. Kdo by řekl, že se oba soupeři potkají znovu ve finále – a s úplně odlišným průběhem...

Nejlepší týmy ze čtyř základních skupin si zajistily postup rovnou do čvrtfinále. Do osmifinále šly v pořadí druhé a třetí sestavy. V prvním osmifinále pražský Start zdolal ve třech sadách Vsetín B, ve druhém Radomyšl nestačila na čelákovické béčko. Druhá domácí sestava pak skolila áčko Vsetína a Dorostenci ČR posledním možným míčem přetlačili Dolní Počernice. Ve čtvrtfinále se střetli úspěšní osmifinalisté s vítězi základních skupin. Tři z premiantů hladce potvrdili svou formu. Čakovice porazily ve vyrovnaném mači Start Praha (Sachl, D. Tůma, D. Putík). Ligový výběr o balon udolal v prvním setu Čelákovice B (Matura, Kolenský, Holas), ve druhém už dominoval. K malé radosti domácích fanoušků padl Šacung B (Doubrava, Ježdík, Šperlík) nejtěsnějším možným rozdílem s obhajujícími Čelákovicemi A. S turnajem se pak navíc rozloučila i první domácí trojice (Kanda, Kalas, Štěpař), na kterou si vyšlápl stále se lepšící český dorostenecký výběr.

Všechny další zápasy rozhodovala až koncovka třetího dějství. Čakovice v první sadě semifinálového souboje přetlačily v koncovce Ligový výběr. Ten sice ve druhé sadě oddálil porážku, ovšem nakonec padl v tiebreaku. Souboj nabídl nekompromisní nohejbal, plný nártových klepáků. Druhé semifinále přineslo přestřelku. Obhájce v úvodu povolil dorostenecké sestavě jen pět míčů, jenže ve druhém setu se karta obrátila a nadšeně bojující mladíci vyhráli 10:3. V tiebreaku se hra srovnala a sportovní štěstí se za devítek znovu přiklonilo na stranu mladíků. Nečekaně ostrý byl mač o třetí místo, kde došlo i na hádku protihráčů. Po vyrovnaném průběhu nakonec bronz vybojovala čelákovická ekipa.

Mistrovská kvalita a zkušenost, nebo zápas od zápasu se lepšící překvapení dne? To byla otázka pro finálový souboj. Zranění blokaře Hokra na ruce pozměnilo taktický plán trenéra českého výběru, na blok musel Tolar, Hokr šel do pole a servisu se ujal Seidl. Čakovičtí v úvodu dobře kombinovali a brzy měli první sadu v kapse. Jenže dorostenecký výběr, sestavený z hráčů Čelákovic, Karlových Varů a Šacungu, ve druhém dějství zmobilizoval síly a odvážnou hrou vyrovnal skóre. Poslední set dne došel na devítky, mečbol měli na noze Pražané. Jenže nejdůležitější útok turnaje Zdeněk Kalous poslal jen do sítě a na druhé straně mohl křepčit asi nejpřekvapivější vítěz turnaje v celé jeho dlouhé historii.

Čakovická sestava nakonec brala stříbro. „Nečekali jsme, že projdeme do finále. Jako tři leváci jsme spolu na velké akci hráli poprvé. V semifinále na nás čekal Ligový výběr s Honzou Chalupou, kterému místní klec vyhovuje. Nakonec se nám tento hodně těžký zápas podařilo vyhrát, ale stál nás hodně sil. Právě únava byla asi klíčovým prvkem ve finále. Navíc jsme  po výhře v prvním setu protivníka nejspíš trošku podcenili. Soupeři ale bojovali o každý míč, hráli dobře v obraně i útoku, nedařilo se nám je zablokovat. Na mečbol jsem si věřil, ale napálil jsem míč jen do sítě. Nejspíš svou roli sehrála právě únava,“ řekl čakovický univerzál ZDENĚK KALOUS.

Radost čišela z FILIPA SEIDLA, sedmnáctiletého nahrávače vítězné trojice. „Měli jsme čtyřčlennou skupinu,kde jsme porazili Šacung C i Vsetín A, ale docela hladce podlehli Čakovicím. To jsme ještě netušili, že se s nimi potkáme znovu ve finále. Z druhé příčky jsme šli v osmifinále na Počernice a mohli se s turnajem loučit. Ve třetím setu jsme totiž prohrávali už 7:9, ale ještě to dokázali otočit. Pak přišlo čtvrtfinále se Šacungem A. Tam jsme v prvním setu zahráli výborně, ve druhém soupeř za devítek zkazil. Začali jsme si věřit a měli znovu i štěstí. V semifinále s obhájcem vypadaly první dva sety  jako na houpačce. A třetí? Ten byl o štěstí, které se znovu za devítek přiklonilo k nám. To samé se opakovalo i ve finále. Do něj jsme šli na pozměněných postech, Filip Hokr si totiž zlomil prst na ruce a nemohl blokovat. Místo něj šel na blok Lukáš Tolar a já servíroval. Paradoxně nám to ale neuškodilo. Ukázalo se, že Filip je dobrý nejen u sítě, ale umí výborně i vzadu. Naše vynucené změny se ve druhém a třetím setu ukázaly účinnými. Navíc i přes horko jsme na tom byli dobře fyzicky. Když třetí set došel zase na devítky, moc jsem ve výhru nevěřil, protože oba týmy hrály na útoku dost nekompromisně a Zdeněk Kalous se umí v klíčových chvilkách prosadit. Už poněkolikáté nám ovšem pomohlo štěstí a Zdeněk zkazil. Z triumfu mám obrovskou radost, je to největší úspěch mé kariéry,“ řekl.