(Kaliště-Lensedly) Jsou hřiště obyčejná, nudná, ničím nezajímavá. A jsou hřiště, která se běžnému standardu vymykají. Vším možným, včetně svých parametrů. Mezi takové jistě patří i slavná „Posázavská klec“, specifický kurt sportovní osady Šacung u Kaliště-Lensedel. Špičkoví nohejbalisté jej okusí jen jedenkrát ročně, a to v rámci zde konaného mezinárodního turnaje Šacung Cup. Ten letos zapíše jubilejní 60. ročník konání.

Historii nohejbalu na osadě Šacung začali psát mladí sportovci, vesměs fotbalisté klubů z pražského Žižkova. Ti hru odkoukali ve Žlutých lázních. Těsně po válce se nastěhovali do chat, které odkoupili od osadníků ze starších osad - Key-West a Unkas. Nohejbal byl hlavní sportovní náplní, původní hřiště osady bylo na rozestavěném tělesu „Hitlerovy“ dálnice. Už v roce 1952 se na něm odehrála první skutečná akce - dvojkový Velikonoční turnaj. Ten se hrál do doby, kdy osada vybudovala nové hřiště. Protože bylo ve stráni, celé bylo obehnáno pletivem. Prostě klasická klec…

Zatímco nohejbalisté ze Šacungu váleli v Trampské lize (soutěži, kterou osadní týmy hrály v Praze) a poté v oficiální soutěži Komise nohejbalu MV ČSTV Praha, na osadě se už připravoval nový turnaj – výběrový turnaj trojic. Díky domácí sestavě Šálek, Černý, Nový neopustila v prvních dvou ročnících putovní trofej pro vítěze osadní areál. Podařilo se to až na třetí pokus, kdy se radovala sestava Zdravotníku Praha (Koza, Bárta, Chvalovský).

Od té doby poznal turnaj mnoho vítězů. Nejvíce trofejí doma hýčká Jiří Šmejkal z tehdy „neporazitelného“ Hloubětína, celkem deset. O tři méně má domácí Petr Stejskal, následován šestinásobným klubovým parťákem Jiřím Doubravou. Oba pronásledovatelé ale kariéru končí, Šmejkalův počin tak asi ještě dlouho nebude překonán. Turnaj v minulosti měnil termín konání, tím nejstabilnějším je čtvrtá červencová sobota. Dokonce se v některých letech konal jako dvoudenní. Divácký rekord padl v roce 2007, kdy se do malého areálu vměstnalo 430 diváků. Za zmínku stojí i jubilejní 50. ročník, kde si vítězné trio rozdělilo na nohejbalové poměry nestandardní odměnu ve výši (50 000 Kč). Některé ročníky byly vysílány v České televizi.

2021 sacung60 3S novým ředitelem turnaje, kterým je od roku 2020 KAMIL KANDA, přišla i menší úprava formátu turnaje. „Poslední dekádu bylo na turnajích znát určitě přesycení hráčů i diváků. Tím, jak stárne a redukuje se hráčská základna, zmenšuje se i nabídka pro diváky. Proto jsme už loni mírně pozměnili formát turnaje. Začali jsme kromě mužů zvát i mladé špičkové hráče juniorského a dorosteneckého věku, kteří jsou členy nebo klepají na brány juniorské reprezentace. Vlastně to není úplná novinka, možná vzpomenete, kdysi sem totiž přijížděli neznámí mladíci jako Ungermann, Tirpák, Bláha, Dvořák, Pelikán, Kalas, Bubniak, Perutka, Brutovský, Perunové... Letos jsme měli připravené zásadní změny formátu akce, ale další vlna pandemie koronaviru nám plány narušila. Nechtěli jsme nabízet hráčům i divákům jen narychlo spíchnutý polotovar,“ řekl ředitel turnaje.

Na Šacungu často startují i zahraniční sestavy. V minulosti to byly týmy z Rumunska, Švýcarska či USA. Díru do světa ale udělaly slovenské formace, ať už v barvách národního týmu nebo Košic. I letos byla košická sestava hodně nahecovaná, jenže nakonec šel největší tahák akce k ledu.

„Měl to být velký návrat košické úderky v čele s mnohonásobným světovým a evropským šampiónem Brutovským, který už pár vítězství na turnaji pobral. Česko-slovenská konfrontace vždy byla kořením tohoto turnaje. Jenže nakonec Košice nepřijedou. Důvodem je naprosto nepřehledná a měnící se situace s vládními protipandemickými opatřeními na Slovensku. Ne všichni z hráčů mají totiž za sebou všechna očkování, proto je velký problém s jejich návratem na Slovensko. Vím, že se košičtí hráči hodně těšili a jsou ze situace naštvaní. Bohužel s tím těžko něco uděláme. Nedá se nic dělat, ale i tak turnaj nabídne slušnou podívanou. Budou startovat sestavy, které vyhrály dva předchozí ročníky - Čelákovice A loni a Šacung B v roce 2019. Mezi favority lze řadit i Ligový výběr v čele s bombarďákem Chalupou, jenž svými nártovými klepáky „umlátil“ všechny soupeře v roce 2017. Už dlouho turnaj nevyhrál nikdo z mistrovských Čakovic, to bude jistě chtít změnit sestava tří parádně kombinujících leváků, ve které se ukáže i poslední vítěz ankety Nohejbalista roku Zdeněk Kalous,“ uvedl Kanda.

2021 sacung60 5Vítězství na turnaji letos obhajuje čelákovická trojice Spilka, Flekač, Šafr. „Samozřejmě, že se na turnaj těšíme. Jezdíme do šacungské klece každý rok a hodně dlouho jsme si museli vyšlapávat stříbrnou cestičku, než konečně cinklo zlato. I proto budeme podle nepsaných nohejbalových zákonů obhajovat ve stejné sestavě. Jako každý ročník i letos chceme na bednu, a když z toho zase bude zlato, nebudeme proti. Ve startovní listině jsou kvalitní soupeři, jako největšího protivníka vidím trojku z Čakovic,“ prohlásil smečař MARTIN SPILKA.

Obhájí Čelákovice, vyhrají Čakovice, nebo se po loňském stříbru a bronzu dočká některá z domácích sestav? Odpověď padne v sobotu 24.7. v pověstné Posázavské kleci, již pošedesáté. Připojíte se ke gratulantům?


Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři