Regiony
Písmo
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

2018 summerjokgu 01(Čelákovice) Zajímavé zpestření letního období i celého soutěžního ročníku nabídl čelákovický oddíl ve spolupráci s dalšími subjekty. Na tenisových a volejbalových kurtech se za účasti televizních kamer odehrál premiérový ročník turnaje s předlouhým názvem International Summer Jokgu Tournament In The City Of Čelákovice. Není asi překvapením, že ze sedmi účastnických zemí se nejlépe vedlo domácí krajině tohoto sportu, která kompletně obsadila medailové stupně. Na nejlepší tuzemskou sestavu zbylo čtvrté místo.

Deset kurtů, šest desítek čtyřkových sestav, dobře organizovaná akce a typické letní počasí. To byl mix, který nabídl zajímavou podívanou. Slovo "zajímavé" asi nejlépe charakterizuje celou akci, protože drtivá většina diváků ještě nikdy tento sport neviděla, natož naživo. Hlavními odlišnostmi jokgu od nohejbalu je velikost hřiště (výrazně menší), velikost výběhů (výrazně větší), velikost, hmotnost a povrch míče (menší, lehčí a hladší), výška sítě (o 5 cm nižší), počet hráčů (čtyři), nemožnost hry jinými částmi než hlavou a nohou od kolena dolů, zákaz přesahování jakoukoli částí těla přes síť, počet bodů v setu (set končí 15. bodem), částečně i počet dopadů míče na zem (tři).

Potenciálnímu většímu rozšíření v ČR může bránit zejména potřeba pořádného "letiště". Asi ne náhodou tento sport vznikl právě na jihokorejských leteckých základnách. Nohejbalisté znají, jak je neochotně pouští tenisté na své kurty, zejména v jarním a podzimním vlhčím období. Ostatně ani pořadatel této akce to s místními tenisty neměl snadné.

Samotná hra budila rozdílné názory. Některým se líbila, jiným ne. K pozitivům určitě patří větší nároky na technické zpracování menšího míče, rychlejší pohyb na hřišti a atraktivní klepáková zakončení. Naopak negativně může působit absence bloku za sítí, jako nejatraktivnějšího nohejbalového prvku. Taktéž nemožnost hry tělem. Asi největší slabinou je (i právě díky absenci hry za sítí) malá variabilita hry, a to jak v obranné fázi, tak v útočné (hraje se vesměs pouze na jednoho smečaře). A velmi problematické posuzování přesahu přes síť, které vzhledem k četnosti této činnosti bylo nejčastějším předmětem diskuzí s rozhodčími. Čeští hráči přece jen vůči rozhodčím nechovají takový respekt, jako ti korejští. V řadě případů ale šlo o oprávněné protesty. Také doba trvání zápasu je poměrně dlouhá.

Bylo těžké odhadnout šance tuzemských i dalších sestav prosadit se v konkurenci zástupců mateřské krajiny tohoto nohejbalu nejbližšímu příbuznému sportu. V kategorii Amatér se představilo celkem 25 čtveřic, z toho cca čtvrtina ženských, nebo smíšených. Z vítězství se nakonec radovala jihokorejská ženská sestava ULSAN Metropolitan City, která ve finále udolala výběr českých reprezentačních nadějí U15.

Konečné pořadí turnaje - kategorie Amatér:

1. ULSAN Metropolitan City (Hyejin, Sunghee, Kyunghwa, Wanhui, Hyejung, Jeongnam, Jungim)
2. U15 (Fries, Čižinský, Tolar, Gasczyk, Hostinský)
3.-4. Dolní Počernice (Šulc, Gubčo, Vacek, Hurtík)
3.-4. Old Boys sešlost (Vanya, Thuj, Konrád, Vízner, Tomeša)

Pochopitelně hlavní pozornost poutala kategorie Profi. V té se na start turnaje postavilo 38 čtveřic. Jak ukázal průběh turnaje, z českého pohledu vše záleželo na tom, kdy se dostanou do křížku s korejskými "katy". Z osmičky základních skupin do prvního kola play-off postupovaly dvě nejlepší čtveřice ze skupiny. A kdo že ze známějších jmen neustál nástrahy jihokorejského vetřelce? Třeba rumunští technici z Tengo Salonta (Sorean, T. Nagy, D. Nagy, Ilyes, Bagosi, Puja), Balet (Kop, Bláha, Mrákava, Kokštein), či Český Brod B (Matějka, T. Cibulka, Janík, Čech).

V osmifinále platilo, že kdo potkal korejského soupeře, mohl jít po zápase do sprch. Tato část turnaje se tak stala konečnou pro Red Dragons (Chalupa, Kalas, O. Vít, Nováček), X-Force (Musil, D. Putík, J. Putík, Novák), Slavoj Český Brod (Vedral, Sýkora, Štěpař, Vokáč) i česko-korejský #Working2Gether (Spilka, Flekač, Yeonsok, ), ve kterém si na vedlejší úvazek odskočili ředitel a vedoucí turnaje. Jako jediný se tomuto osudu vzepřel Výběr extraligy (Vanke, Hron, Rosenberk, Moc), který ve třetí sadě zdolal sestavu FIRST Korea (Hanbin, Hun, Daewoon, Dongju). Další osmifinálové mače už byly ryze tuzemskými. O opravdové smůle může hovořit čtveřice Kuttenberg (Flaks, Sehrig, Knytl, Mareček), která za stavu 14:14 prohrála třetí set na dotyk míče nad kolenem při polařském zákroku.

Korejci tlačili na pilu dál a jejich čtvrtinálovými obětmi se po kontrolovaném průběhu staly čtveřice Výběr extraligy a U21 Elite (Z. Kalous, Višvader, Hanus, Pohl).

"Díky tomu, že se zranil Petr Vít, musel jsem zaskočit. Po mých dobrých výkonech na moravských turnajích jsem byl osloven Petrem Guldou a díky tomu jsem si tento skvělý sport mohl vyzkoušet. Skupinu jsme vylezli z druhého místa, protože tam nás po boji zdolal Lukáš Flaks a spol. Pak jsme šli do pavouka s korejskými týmy. První zápas jsem si myslel, že od nich dostaneme rychtu. Ale porazili jsme je ve třech setech. Ti druzí nás ale porazili. Udělali nás na mezihru, oni si to dokáží i z našeho tvrdého útoku lépe připravit. V tom byl asi největší rozdíl. Byla to velmi dobře uspořádaná akce a myslím, že jokgu má budoucnost. Nějakého pohlcení se ale nebojím, myslím, že nohejbal je hezčí sport. Je v něm více techniky, všichni tři hráči jsou pořád zapojení. V jokgu je jeden smečař, jeden nahrávač a dva zadáci. Ale i tak je to zajímavý sport," vše okomentoval DUŠAN MOC z Výběru extraligy.

V korejském derby těsně ve třetím setu padl SUWON MAETAN (Youngchul, Sungmin, Hyokwang, Jisang, Park Huikul), v tom českém skončilo domácí béčko (Ftačník, Doucek, M. Vrtiška, J. Vrtiška). V prvním semifinále se hrála naprosto vyrovnaná bitva, kde se lámal chleba ve třetím setu. V něm prohrávající ICHEON City po změně stran začal riskovat podání, které soupeři HOKMA začalo dělat velké problémy a při dobré formě smečařů na obou stranách také rozhodlo. Ve druhém semifinále nejlepší česká čtveřice Čako Power nebyla proti korejskému soupeři CHEONHOO bez šancí, vtipně využívala na útoku výhod leváka s pravákem i trestala chyby soupeře. Zkušenější Korejci si ale koncovky setů pohlídali. Zápas o bronz se nehrál. Finále mezi korejskými formacemi bylo velmi vyrovnané a nakonec jej rozhodl poslední možný míč - trošku nestylově zkažené podání. Z časových důvodů se zápas odehrál jen na jeden set do 21 bodů.

Konečné pořadí turnaje - kategorie Profi:

1. ICHEON City (Seohu, Jensuk, Seongho, Yongwoon, Sang Bin)
2. CHEONHOO (Unggeol, Jongwon, Seungwon, Gumin, Dowon, Minseok)
3. HOKMA (Hyun Ha, Hwi Jin, Hyung Jin, Jeong Uk, Suk Woo)
4. Čako Power (Souček, J. Kalous, Poncar, Kopáček)

Nejlepší mezi zbytkem světa, to byla sestava Čako Power. V ní se představil i PATRIK PONCAR. "Je to pro nás určitě velké překvapení. Nějak speciálně jsme se na jokgu nepřipravovali. Umístění ale nepřeceňuji, reálně nám pomohl dobrý los, protože na první korejský tým jsme narazili až v semifinále. To také dopadlo naší porážkou. Naší výhodou bylo, že jsme mohli útočit jak pravákem, tak levákem. Největší rozdíly byly ale v mezihře - tu Korejci měli jasně lepší. To, že jsme korejského smečaře nemohli blokovat, bylo lehce frustrující, ale takové už je jokgu. Je to hodně specifický sport, beru to jako zkušenost. Jokgu klidně u nás může mít šanci, ale nemyslím, že by se v tom angažovalo více klubů."

Na konci turnaje byla znát úleva na tváři vedoucího soutěže MARTINA FLEKAČE. "Příští ročník snad bude zase o kousek lepší. Nápad uspořádat tuto akci přišel když jsme v listopadu byli v Koreji. Od té doby jsme na tom intenzivně pracovali. Sehnat sponzory, vypracovat propozice, pozvánky, zajistit stánky, pronajmout kurty, zajistit televizi, určitě to nebylo jednoduché. Tenisti se cukali, báli se, že ji to rozoráme a vykopneme umělé lajny. Je to první ročník, takže nějaké ty drobné nedostatky tam ještě byly. Celkově kolik sem přišlo lidí a když říkají, že se jim to líbilo, to je pro nás nejlepší zpětná vazba. Jako každá venkovní akce i tato byla závislá na počasí. Měli jsme dvě varianty - suchou a mokrou. Mokrá varianta spočívala v tom, že by se turnaj dohrál nebo odehrál v neděli. Televize na to byla připravená. Kdyby ale pršelo oba dne, tak bychom akci museli odpískat. Deset kurtů v halách, to není reálné," řekl. Kromě šéfovských povinností zvládl i herní aktivity. "Bohužel náš jeden spoluhráč - hlavní smečař sestavy, který přiletěl včera, se nám lehce zranil a museli jsme na jeho místo sehnat záskok. To se samozřejmě promítlo zejména v osmifinále s pozdějším finalistou," doplnil Flekač.

Fotogalerie:

 

Komentáře  

#4 Martin S. 2018-07-25 16:46
Reportáž

https://youtu.be/yv4uRAP-RTA
Citovat
#3 Antonín Stehlík 2018-07-19 13:56
Určitě skvěle připravená akce včetně včasných upozornění a upoutávek pořadateli, kteří odvedli obrovský kus práce a zaslouží za to velkou pochvalu. Samotné Jokgu je sport velmi podobný nohejbalu a kdyby Korejci dokázali povolit souboje nad sítí s přesahem určitě by byl daleko atraktivnější, protože co Korejci nedosahují výškou, dosahují obdivuhodným výskokem. Takhle v syrové podobě je to sport stereotypní a místy nezáživný. Asi bych se na něj nevydržel dívat čtyři hodiny v jednom utkání. Navíc by vyžadoval zvětšení hracího prostoru minimálně na dvojnásobek. Teď jen ale, aby s této jinak skvěle provedené akce dokázala naše nohejbalová diplomacie něco "vytřískat"! ;-) (můj osobní názor)
Citovat
#2 Martin S. 2018-07-16 18:05
Semifinale Hokma a Icheon City se umistuji na prednich prickach v Korey.
Ostatni tymy nevím.
Citovat
#1 Tomáš 2018-07-16 17:41
Kdyby naši hráči celý rok jokgu trénovali, Korejce by dokázali porazit. O tom jsem přesvědčený. Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli ty Korejci co hráli byli z nejlepších týmů, nebo jenom nějaká druhá liga?
Citovat

Nejčtenější články

Poslední komentáře