(Praha) Je to už sedm let, co se na nohejbalovém mistrovství světa v Nymburce objevila výprava z Jižní Koreje. Asiaté tenkrát působili jako zjevení a okamžitě si získali sympatie většiny diváků. U velké části nohejbalové veřejnosti současně vzbudili naději, že časem zvýší konkurenci na mezinárodním poli a zároveň bude možná spolupráce mezi jejich asociací jokgu a světovým nohejbalovým společenstvím. Zkrátka, že kooperace mezi příbuznými sporty pomůže oběma. Třeba časem i na Světové hry či podobný mezinárodní festival neolympijských sportů. Jenže roky letí a v současnosti to spíše vypadá, že očekávání byla až příliš optimistická.

„Bližší kontakt s Korejci jsme navázali přes pana Ki Honga, který byl reprezentantem jokgu v USA. Právě díky jeho aktivitě přijeli asijští hráči na světový šampionát do Nymburka v roce 2012,“ vzpomíná prezident ČNS a UNIF KAMIL KLENÍK a pokračuje: „Následně navštívila Českou republiku oficiální delegace zástupců Korejské asociace jokgu, která společně se mnou a Vlastimilem Stehlíkem navštívila v jeden den postupně utkání nejvyšší soutěže mužů, žen a dorostenců. Myslím, že vzájemná spolupráce na ose UNIF – ČNS – korejské jokgu, byla nastavena velmi dobře a slibovala dynamičtější zapojení korejských hráčů do mezinárodních soutěží. Navíc v roce 2014 byla na kongresu v Modřicích Korea přijata za plného člena za osobní účasti představitelů jejich domácí asociace.“ V dalších letech se korejská reprezentace pravidelně účastnila světových šampionátů mužů - 2014, 2016, 2018. A v roce 2017 premiérově i MS juniorů do 21 let. Zároveň se několik borců z východu objevilo v barvách Čelákovic i v českých ligových soutěžích.

2019 korcr 02Tolik krátká sonda do minulosti. Ovšem v poslední době se zdá, že se zpočátku slibně se rozvíjející vztahy trochu zasekly. „Při pohledu z Česka to tak může vypadat, ale nemyslím si to,“ oponuje průkopník vzájemné česko-korejské spolupráce KI YONG HONG. Zároveň přidává vysvětlení, proč Asiaté nedorazili třeba na listopadový šampionát žen a juniorů v Michalovcích. „Chtěli jsme přivézt jak ženy, tak juniory, jenže náklady na letenky a pobyt by byly opravdu značné. Kdyby pořadatel uhradil alespoň ubytování, zúčastnili bychom se.“ Je třeba podotknout, že mistrovství na Slovensku bylo první akcí UNIF, kde si účastníci hradili své náklady nejen na cestu, ale i na ubytování a stravování. „Ve vzájemné komunikaci to však dlouho vypadalo, že navzdory této novince Korejci přijedou,“ krčí rameny Kleník.

Také unikátní čelákovicko-korejský projekt, jenž přivedl v minulých letech asijské hráče do naší nejvyšší soutěže a díky kterému mohli čeští fandové loni zhlédnout na vlastní oči obří turnaj v jokgu, jakoby se v roce 2019 trochu vyčerpal. „Soustředili jsme se na pořádání MČR jednotlivců a už nezbylo tolik času na mezinárodní transfer korejských hráčů,“ vysvětluje MARTIN FLEKAČ z čelákovického oddílu. Současně popírá, že by počáteční entuziasmus vyprchal. „Dokud tady budou Martin Spilka a Ki Hong, tak bude projekt Working together pokračovat. Možná občas v omezenějším rozsahu, ale oni zase vymyslí nějakou bombu. S Ki Hongem jsme se letos viděli třikrát a už v únoru máme sraz na ostrově Ko Samui v Thajsku. Možná se zde zrodí zase nějaký nápad.“ A je podle něj reálné, že by v příští sezoně opět zasáhl některý z Korejců do extraligy? „Ve hře je start jednoho hráče, který už za nás kdysi nastoupil. Existuje varianta, že se přestěhuje do České republiky. Zatím je šance tak padesát na padesát,“ prozrazuje Flekač.

2019 korcr 03Vrcholem nejbližší nohejbalové sezony bezpochyby bude na konci listopadu mistrovství světa mužů v novém multifunkčním kulturním a kongresovém centru O2 universum v Praze. Šampionát se vrací do Česka po čtyřech letech a měl by znovu posunout hranice diváckého zájmu i počtu zúčastněných zemí. Je evidentní, že bez Jihokorejců by akce ztratila kus svého lesku i jeden ze svých taháků. „Zcela jistě vyvineme veškeré úsilí pro účast korejského týmu v Praze. Bude se zde konat i kongres UNIF, na kterém bude určitě příležitost oživit vzájemné sportovní i diplomatické vztahy,“ věří Kamil Kleník. A co na to druhá strana? „Samozřejmě se MS 2020 zúčastníme. Sezona jokgu běží od března do listopadu, proto plánujeme přijet do Česka deset dnů před šampionátem a pořádně potrénovat,“ vzkazuje Ki Hong. I on stále doufá, že oba míčoví bratříčci si mají navzájem co dát: „V příštím roce proběhnou volby nového prezidenta korejské asociace jokgu. Pokud bude zvolena osoba otevřená mezinárodní spolupráci, věřím, že futnet a jokgu budou spolupracovat v mnoha oblastech na rozvoji obou sportů a případně i na pořádání budoucího společného šampionátu.“ 

Foto: Michal Němec


Komentáře   

#7 Petr 2019-12-28 12:58
Souhlas se Zdendou, rozšíření nohejbalu o disciplínu se čtyřmi hráči na hřišti mi přijde v rámci rozvoje nohejbalu jako poměrně logický nápad.
Citovat
#6 Zdenda 2019-12-27 21:10
Osobně si myslím, že pokud chceme opravdu někam posunout nohejbal v symbióze s jokgu, věnoval bych jim na MS jednu oficiální disciplínu. Kromě singlů, dvojek a trojek by se hrály i čtyřky, což už by vlastně byl nohejbal bez bloku ve čtyřech lidech (s míčem na jokgu, lajnami na jokgu a výška sítě je de-facto stejná). Tedy pro pořadatele nic nemožného. To by ale byla věc, která by přilákala opravdový zájem Korejců a případně i dalších zemí z jihovýchodní Asie. Názory o podpoře mládeže ale rovněž kvituji - nohejbal by se měl určitě více podporovat už v jeho začátcích. Korejci se svým stylem pro změnu přispějí u mladých k jeho popularizaci..
Citovat
#5 Nekop 2019-12-27 14:48
Takový USA jezdí na MS 30 let a hrají pořád stejně výletně. Nejbohatší země planety by měla pořádat MS ve futnetu a ne vyžírat ČR. A po nich by Korejci měli chtít vše proplatit jako na Slovácích. Kdyby ty peníze od kraje, MŠMT, státu, městské co ČNS prohýří dali radši těm dětem. To by si ale bafuňáři nemohli hýčkat svůj pomník.
Citovat
#4 Nekop 2019-12-27 14:43
Přesně. Půlka národa dělá za méně než 20 čistého a spousta těch lidí má problém dát dítěti pár tisíc ročně na sport a pan Kleník utratil za těch 10 let co to vede desítky milionů z českých peněz výletníkům ze světě na akce u nás. Místo kdyby existoval třeba nějaký fond v rozpočtu ČNS na tenisky, oblečení a dopravu pro tu spoustu dětí co na to rodiče nemají tak se řeší výletníci z Korei a že jim chudé Slovensko nezaplatí 50 tisíc za ubytování.
Citovat
#3 pavel s. 2019-12-24 20:49
Hele take jsme meli v oddile kluka z chude rodiny. Mama samozivitelka skoncil kvuli penezum. Stacilo by par tisic rocne na vlak a jedny tenisky. Byl v zacich nejlepsi ze vsech. Dalsi to rodice sotva zvladali. Radsi ty statni penize rozdame cizincum. Slovaci maji dotovat korejce. Pristi rok jim to cesi zaplati cele jako vsem ty roky.
Citovat
#2 Nekop 2019-12-24 14:24
Kolik jsme dali za poslední MS v ČR milionů z krajů, od státu, z rozpočtu měst, 5 nebo 6? A kolik přispěl ČNS těm pár žákům co máme? Proč si Korejci nesehnali sponzora na celé náklady? Nebo si to nezaplatil každý sám letenku a pobyt, stravu? Juniorům rodiče, ženy sami. Dělá to asi 25 000 Kč na osobu a to je v Korei týdenní plat.
Zajeďte se podívat jak dřou Korejci v Nošovicích v Hyundai Čechy z kůže. Jak přísné jsou tam za ty pro nás v Praze směšných 25 měsíčně nároky. Jeden zaměstnanec už prý tu drezúru co smí a nesmí a kdy může na WC nevydržel a demonstrativně se jim vykadil na pás. Ať jim to zaplatí Hyundai, který v té montovně dře Čechy.
Citovat
#1 Nekop 2019-12-24 14:24
Slováci holt nejsou takoví blázni, aby bohaté Korei platili ještě 2 000 Euro za 5 dní ubytování pro 15 lidí. Je to hamba, že to vůbec mají drzost chtít. Země, kde je 4x vyšší průměrný plat než u nich. Stačí, že my Češi dotujeme celý svět už 12 let a pořádáme jednu akci za druhou a zbytek světa dohromady méně než my. platíme letenky, ubytování, stravu, rauty, dopravu celou dobu a jak moc se tak progres nohejbalu, futnetu ve světě posunul, reprezentanti říkají, že se poslední roky svět zastavil. Řešíme v oddílech, že děti z chudčích rodin nemají na tenisky a cestovné a na soustředění a někteří žijí v takové nouzi, že přestanou na tréninky jezdit a pak rozdáváme na MS v ČR miliony Kč.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři