(Rumunsko, Kluž) Ještě jednou se ohlédneme za posledním mistrovství světa mužů, které proběhlo v rumunské Kluži. Nestává se totiž zase tak často, aby pořadatel šampionátu místo předvedení nejvyšší kvality nejen pořadatelské, ale i té sportovní, musel hasit interní požáry. V Kluži se to bohužel přihodilo a díky tomu síla domácího výběru byla ochuzena o několik hráčů klužského největšího rivala ze Salonty. Češi a Slováci tak při neúčasti Bobise a spol měli cestu do finále o něco umetenější. Pohovořili jsme na toto téma s některými aktéry kauzy.

Mezi nešťastníky, kteří místo předvedení se vlastním divákům zasedli jen na tribuně, byla i největší hráčská hvězda domácího výběru, exmistr světa GEORGEL BOBIS. Sen o finálové účasti či dokonce dalšímu zlatému příspěvku do sbírky se mu rozplynul.

Georgeli, jaké to je sledovat šampionát pouze z pozice diváka?

Samozřejmě že nemám radost. Nicméně na odpověď, proč jsem nemohl nastoupit, zná pouze náš prezident Sorin Bogdan.

Můžeš trochu rozvést, co se přihodilo?

Hlavní důvod je prezident našeho svazu. Osobně si myslím, že se vůbec nestará o výsledek našeho národního týmu, ale pouze o organizaci šampionátu. Trenér našeho klubu ze Salonty Sorean Vasili byl ještě před třemi týdny i trenérem reprezentace. Nicméně náš prezident ho bezdůvodně odvolal a nahradil. Sorean mu několikrát volal a žádal o vysvětlení, ale prezident se s ním vůbec nechtěl bavit. Neřekl mu žádný důvod a jmenoval trenérem někoho jiného. A ten nominoval jiné hráče. Osobně to cítím jako křivdu a myslím, že bych naší zemi na hřišti pomohl ve všech disciplínách, zejména v singlu, na který se specializuji. Chtěl jsem udělat maximum pro to, abych se úspěšně mohl utkat s těmi nejlepšími. Vždyť jsem se také celé dva roky poctivě na šampionát připravoval.

Škoda, mohlo být zajímavé sledovat třeba právě v singlu odvetu posledního finále mistrovství světa s naším Ondrou Vítem.

Máte pravdu, to mohl být parádní zápas. Víte, náš klubový trenér Sorean dal nohejbalu v naší zemi opravdu hodně. V rumunské lize vyhrál s Tengo Salonta kde co. A já stojím pevně za ním. Jsem hrozně znechucen naší reprezentací a vůbec vším, co se stalo. Tvrdě jsem dva roky trénoval a makal v lize. Bohužel to dopadlo tak, jak dopadlo.

2019 mskluzrumunsko 2Je divné, že nový trenér reprezentace tě jako jednoho z nejlepších singlistů světa v nominaci na ve vaší zemi konaný šampionát opomenul. On tě vůbec neoslovil?

Ale ano, oslovil. Ale abych byl upřimný, tak hned jak mi volal on a ne trenér Sorean, hned jsem vytušil že něco není v pořádku. A proto jsem účast na šampionátu odmítl. Stojím za svým trenérem a svým klubem a rozhodnutí prezidenta svazu prostě neuznávám.

A nebyla to škoda odmítnout? Světový šampionát se ve tvé domácí zemi zase každý rok nekoná.

Tohle je prostě o principu. Ano, lituji že jsem se nemohl ve své zemi předvést divákům, ale nebudu kvůli tomu podporovat prezidenta svazu. Kdybych na nominaci přistoupil, tak bych tím legitimizoval prezidentovo špatné rozhodnutí. Ale není všem dnům konec. Jsem stále ve formě a chci se i nadále poctivě připravovat. Pokud se situace nějak změní, rád bych se na příštím šampionátu objevil jako hráč. Ale zatím nemohu nic slibovat.

Nebylo jistě snadné vše sledovat jen z tribuny. Nesvrběly tě v některých momentech nohy a neměl jsi touhu skočit na hřiště a pomoci vašemu nároďáku?

Jasně že to na mě nejednou přišlo. Ale to je tak vše. Lituji toho, že jsem nemohl hrát a nominaci odmítnul. Ale věřím, že jsem se rozhodnul správně po morální stránce. Snad to každý pochopí.

2019 mskluzrumunsko 3Vyhrát před domácími diváky, to byl také sen dlouholetého rumunského trenéra SOREANA VASILE z Tengo Salonta. Jenže vše bylo jinak a stejně jako někteří jeho svěřenci mohl v Kluži světový šampionát sledovat jen z tribuny.

Můžete nám přiblížit, proč jste byl před šampionátem odvolán z pozice trenéra?

Já opravdu nevím, co na to říci. To je spíše dotaz na prezidenta našeho svazu. Klub, který vedu, vyhrál naší ligu a neprohrál ani jedno utkání. Zorganizovali jsme play-off a přátelské utkání. Po tomto turnaji jsme měli after party a s prezidentem svazu jsme byli jako největší přátelé. Po třech dnech mi volal kamarád, jestli o tom vím. Netušil jsem o co se jedná, podíval jsem se na stránky svazu a zjistil, že prezident mě a některé hráče nahradil jinými. Nejdříve jsem si myslel, že je to nějaká administrativní chyba. Zkoušel jsem několikrát prezidentovi volat, ale nebral mi telefon. Ani poté se mnou nechtěl mluvit. Zachoval se jako diktátor a rozhodnul všechno sám. Z mého pohledu to určitě nebylo z jeho strany férové jednání.

To by asi naštvalo každého...

Ještě před šesti roky byl v Rumunsku pouze náš klub ze Salonty, který jsem zakládal a po třech letech se podařilo nohejbal rozšířit. Stávající prezident svazu mě kontaktoval, že by do nohejbalu chtěl zainvestovat peníze a mě to přišlo jako dobrá věc. Vždyť každá pomoc se počítá. Ale teď ho opravdu nepoznávám. Podle mého názoru je mu tento sport ukradený a jde mu především o peníze a zviditelnění jeho osoby.

Co s tím hodláte dělat? Máte nějaké plány do budoucna?

Víte, já s tím nemohu dělat nic. Ono zase pro mě není zase tak důležité, kdo povede rumunskou reprezentaci. Je důležité, kdo bude příštím prezidentem svazu. A za sebe říkám, že bych tam rád viděl někoho jiného. Já se budu dále připravovat s našimi hráči na klubové úrovni a uvidíme, jak se věci vyvinou. Pro mě je můj klub v Salontě a nohejbal vůbec jako moje druhá rodina. A pokud to bude třeba, klidně v Rumunsku založím jiný svaz. Není důležité, kdo bude prezidentem, ale přece v každé zemi a sportu funguje trochu demokracie a ne diktatura. Nemohu akceptovat že našemu svazu bude vládnout jeden člověk jak si usmyslí.

Proč podle vás prezident tak náhle změnil k vám svůj přátelský postoj?

Nevím. Když za mnou tenkrát přišel s nabídkou, nemohl jsem tušit, že to za tři roky takto dopadne. Náš klub v Salontě má momentálně 40 hráčů. Má muže, ženy, dorostence, žáky. Jsou to de facto profesionálové, takže dostávají finanční odměny. Rumunský výběr, který v Kluži reprezentoval, by naši hráči porazili jak nic. Je škoda, že jim bylo upřeno právo reprezentovat vlastní zem na šampionátu konaném doma. Pro mě není až tak důležité, jestli Rumunsko skončí první, druhé, třetí, je to sport. Ale přece do šampionátu musíme nasadit ty nejlepší hráče. Doufám, že se situace přece jen nějak posune a že na příští šampionát už odjede Rumunsko v plné síle.

2019 mskluzrumunsko 4Za řekněme zvláštních okolností převzal těsně před klužským šampionátem reprezentační kormidlo bývalý rumunský reprezentant DANIEL SASARMAN. Se svými svěřenci ve dvojicích a trojicích vystoupal na bronzový stupínek, v jednotlivcích skončil rumunský hráč šestý.

Jen pár týdnů jste měl na sestavení a sladění silně obměněného reprezentačního výběru. Co bylo pro vás nejtěžší?

Tým jsme sestavili asi měsíc před šampionátem, takže na nějakou větší přípravu moc času nebylo. Nejtěžší tak bylo, aby se hráči sehráli.

Jak jste v tomto ohledu spokojen s dosaženými výsledky vašeho výběru?

Abych byl upřímný, moc spokojen nejsem. Ale v kontextu toho, že jsme měli velmi málo času na kvalitní přípravu, vlastně ty dvě bronzové medaile mohu za úspěch považovat. Příště bude třeba nominaci a přípravu udělat dříve.

Kdo byl na šampionátu váš nejtěžší soupeř?

Kromě českého týmu nás hodně trápila Jižní Korea. Tu jsme ale naštěstí porazili jak ve dvojkách, tak trojkách.

Jak se vám líbila celková atmosféra šampionátu?

Atmosféra byla úžasná a organizace také.

Přesto v pěkné hale zůstalo hodně míst v hledišti neobsazených, škoda.

V Kluži jsme světový šampionát organizovali poprvé. A v Rumunsku zase tento sport není tak oblíbený, jako třeba v České republice. Snažili jsme se různými prostředky diváky přitáhnout, nicméně se nám to nepodařilo taj, jak jsme si představovali.

 


Komentáře   

#1 Honzík 2019-02-03 11:49
To už by bol tretí nohejbalovy svaz v Rumunsku :)
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři