2014 australie 01(Praha) Nejen jeho příbuzné formy, ale i samotný nohejbal se plánovaně i neplánovaně šíří po kontinentech. Možná někteří netuší, že nohejbalisté už delší dobu působí i na nejmenším světadílu, Austrálii. Jako v řadě jiných případů, i zde je nutné toto připsat českým emigrantům. Více nám osvětlil pražský nohejbalista JAROSLAV NOVÁK:

V zimě jsem již poněkolikáté navštívil Austrálii a Nový Zéland, kde střídavě žije můj bratr. Větší část roku však přebývá v Austrálii v Sydney. Zde také již desítky let existuje český Sokol. Vlastní sportovní halu, která je současně vybavena kulturním a společenským zázemím. Především však slouží sportu nejvíce nohejbalu a odbíjené, tato odvětví se zde provozují již od počátku existence Sokola tj. od padesátých let. Několikrát do roka se zde pořádají sportovní hry a vzájemná utkání se stejnojmennou organizací z Melbourne. Můj bratr Václav (australsky Vic) je hlavním organizátorem těchto akcí a zároveň vystupuje jako představitel australského nohejbalu ve styku s mezinárodní nohejbalovou federací UNIF. Australský nohejbal by se také rád stal za určitých podmínek stálým členem této organizace. Pro snadnější a pružnější kontakt v jednáních s možností aktivně se jich zúčastňovat a moci tak okamžitě na místě reagovat, rozhodli jsme se, že do budoucna budu australský nohejbal v Evropě zastupovat já. Zúčastnil jsem se již květnového kongresu UNIF, konaného během světového poháru klubů v Modřicích. Zájem australské strany zúčastňovat se mistrovství světa je velmi vážný. Přispívá k tomu i to, že v poslední době již trochu stárnoucí kolektiv hráčů byl rozšířen a omlazen o hráče, kteří dříve aktivně působili v Praze (Petr a Jan Hechbergerovi) v DTJ Santoška.

2014 australie 02Pro dokreslení činnosti krajánků je třeba se zmínit o tom, že v březnu letošního roku byl uspořádán v turistické oblast Raymond Terrace (asi 200 km severně od Sydney) první australský nohejbalový kemp, jehož účelem bylo předvedení této hry místním zsportovcům. Bohužel účast místních Aussies nebyla veliká, ale tak to v začátcích bývá. Přesto akce byla velmi zdařilá a všichni zúčastnění byli nadmíru spokojeni. To, že se nohejbal hraje na Novém Zélandu, dokumentuje také událost, kdy jsme se v Queenstownu setkali s místní českou mladou komunitou a vyprovokovali je k mezinárodnímu utkání vedeném spíše v zábavném tónu – Austrálie vers. Nový Zéland. Hra se jim dost zalíbila a tak věřím, že v ní budou pokračovat. Dokonce si ze svých řad určili jednu zástupkyni, jež by je měla zastupovat pro případná jednání s UNIF. Uvedené svědčí o tom, že nohejbalová hra je oblíbena a rozšířena i u protinožců a že se provozuje na dobré úrovni. Z tohoto důvodu bych rád všem nohejbalistům, kteří pojedou do Austrálie nebo tuto cestu plánují, navrhl, aby se určitě obrátili na sydneyský Sokol a navštívili ho. Budou srdečně vítáni.

 


Komentáře   

#40 Antonín Stehlík 2014-08-27 16:20
Omlouvám se, to už bylo na mnoha fórech a i na tomto tolikrát diskutováno, že už bych neměl tu trpělivost vysvětlovat to znovu... jen na doplnění Valná hromada schvaluje jakým způsobem se bude hrát v národních soutěžích a naopak mezinárodní federace určuje (hlasováním členů) jak se bude hrát v mezinárodních soutěžích. Je to takový kompromis s komplikovanými ústupky z jedné i druhé strany. Je třeba si přečíst zde všechny související články. Děkuji za zájem o problematiku.
Citovat
#39 Zvídavý 2014-08-27 15:44
Docela by mě zajímalo, jestli se někdo zabývá příčinami, proč tomu tak je. Vždyť to musí být pro sportovce, kteří to hrají správně podle mezinárodních pravidel frustrující, prohrávat s někým, kdo to hraje jinak, kdo hraje jednodušší hru, kterou jistě, možná se mýlím, hra na více dopadů je. Opravdu ve světě sportu rarita.To je na vědeckou práci.
Vůbec si neumím představit,a to beru jenom míčové hry, kterou nohejbal je,že by někdo hrál soutěže jinak, než podle pravidel, uznaných federací, kam daný sport patří.Těžko pochopitelné.
Citovat
#38 Antonín Stehlík 2014-08-27 12:56
Beru to tak, že je to cesta k rozšíření do světa sportu, který nemá bohaté sponzory a který musí zápasit i doma o přežití ale chce do světa. Podle mého není důležité, jestli existuje ve světě sport v podobné situaci. Možná to byl fotbal a hokej před sto léty. Nevím ale faktem je že jiný způsob expanze do světa neznám.
Citovat
#37 Zvídavý 2014-08-27 12:42
Příliš se ve vaší odpovědi neorientuji. Znáte tedy nějaký světový sport, kde to takto chodí?
Citovat
#36 Antonín Stehlík 2014-08-27 12:34
Nemyslím, že to je anomálie, je to prostě součást vývoje sportu, který je doma na skvělé úrovni a chce se probojovat do světa a jeho povědomí. Tím asi musí něco tratit ale všichni doufáme, že se ty ústupky jednou vyplatí. Pokud ano, bude to fajn, pokud ne, nic tím netratíme. Nohejbal či futnet nemůže vymizet... můj názor.
Citovat
#35 Zvídavý 2014-08-27 12:25
Nohejbal, fotbaltenis či futnet, nebo jak tomu říkáte je opravdu zvláštní sport. Ti, co nehrají soutěže podle mezinárodních pravidel jsou úspěšnější než ti, kteří mezinárodní pravidla hrají. Nepochopitelné, nelogické. Nevím, zda ve světovém sportu existuje taková anomálie.
Citovat
#34 Antonín Stehlík 2014-08-20 06:25
Ono nejde Marku jen o to přečíst si jeho dotazy ale dej si práci a najdi si i odpovědi. Na vše už bylo odpovězeno, on však v otázce změní slovo a ptá se znovu. Zkus si dát tu práci a poctivě vyhledej i odpovědi a to nejen ve všech diskusích ale i ve všech článcích na Nohec magazínu.
Citovat
#33 MAREK HORÁK 2014-08-19 20:52
Nerozumím přesně dotazu, jen jsem prostě psal, že necápu co je na jeho otázkách špatné, já se s ním opravdu v mnohém shoduji a pokud ostatní ne, tak nevím, to je každého věc, každopádně za sebe říkám, že 90% z tphp já podepíši, vidím mnohé věci stejně..Prostě co člověk to názor ,a tak to má asi být,,
Citovat
#32 JT 2014-08-16 23:40
Odvedená práce p. Kulovaného ve všech klubech kde působil: 0. Odvedená práce Kulovaného pro ČNS: 0. Kecání: 10000000. Proč si myslíte že nikdy neodpoví, když se ho na to někdo zaptá? Dle mého jen více takových lidí v našem sportu, že pane Horáku:-)) Nebo že by vaše krevní skupina?
Citovat
#31 MAREK HORÁK 2014-08-16 19:40
Zdravím všechny, ať už ty co diskutují se zájmem, či se jen hádají a vzájemně osočují. Nebudu mít an itak příspěvek k tematu (lterý jaksi zapadl v záplavě příspěvků) nohejbalu v Australii, ale spíše vznesu kacířský (soudě podle mnoha lidí tady) názor, ale řekněte mi, v čem nemá Milan Kulovaný pravdu či proč jeho příspěvky mnozí kritizují? Osobně jej neznám, nevím kdo je a nikdy jsem jej neviděl, ale dle mého zdravého selského rozumu mi přijde, že jako jeden z mála vede pádnou diskusi, ptá se na argumenty a jeho názory m ipřijdou více enž rozumné...dle mého jen více takových lidí v našem sportu.
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři