Ke konci každé sezóny neodmyslitelně patří anketa Nohejbalista roku. Jenže co letos? Mužské soutěže připomínaly běžný ročník jen velmi vzdáleně a mládežnická měření sil dopadla jen o něco lépe. VV ČNS nakonec vyřešil situaci šalamounsky a rozhodl se vyhlásit vítěze jen v kategoriíích starších žáků a dorostenců. Anketu ovládli Lukáš Tolar ze Stříbra a holický Václav Pohl.

Zatímco žáci zvládli všechny jednorázové soutěže a mohlo se tak hodnotit klasickým způsobem, v kategorii dorostu vycházeli hlasující pouze z výsledků divize dorostu Ligového poháru a jediného odehraného turnaje poháru ČNS. Republikové šampionáty byly vzhledem ke špatné situaci v ČR (zatím) odloženy na rok 2021. Tradiční vyhlášení při Poslední smeči na Pankráci bylo nahrazeno telefonickým blahopřáním nejlepší trojici. „Vzhledem k zvláštnosti sezóny se jednalo asi o nejkomplikovanější vyhodnocení. Někteří oslovení, zvlášť v kategorii dorostu, odmítli hlasovat. Na zasedání VV jsme se však dohodli, že právě mládežnické kategorie má jako jediné smysl vyhodnotit. Celá anketa včetně mužů, žen i mládeže měla vloni projít procesem jakési aktualizace a unifikace. Bohužel i do těchto plánů hodil covid vidle,“ uvedl člen VV ČNS a předseda Komise mládeže ČNS MICHAL HOSTINSKÝ.

Starší žáci

Zde o vítězi nemohlo být pochyb. Velký talent ze Stříbra Lukáš Tolar tuto kategorii suverénně ovládl již potřetí za sebou a s jedinou výjimkou ho všichni hlasující dali na první místo. V divizi dorostu dotáhl mladičký tým Baníku k postupu do play-off, v Karlových Varech zase již delší dobu patří mezi opory mužského B družstva. Navíc dostal šanci i v několika zápasech áčka Liaporu v Ligovém poháru, za které nastoupil i v době konání MČR dvojic a trojic starších žáků. Do těchto disciplín tedy nemohl zasáhnout, singlový titul si ovšem s velkým přehledem pohlídal. Přestože věkem patřil stále ke starším žákům, o jeho velké kvalitě svědčí i fakt, že v dorostenecké kategorii skončil jen těsně pod stupni vítězů na čtvrté pozici. Na druhém místě, už vcelku tradičně, skončil Ondřej Fries z Pekla a bronz patří Davidu Dvořákovi – vsetínské naději hostující v Modřicích. Právě Modřice mají v nejlepší dvanáctce hned sedm zástupců, do elitní desítky se vešli ještě strakonický Votava a další zástupce Pekla Kopecký.

LUKÁS TOLAR se v nadcházející sezóně posouvá mezi dorostence, ale ani tam nechce hrát druhé housle: „Vím, že to v dorostu budu mít těžší, protože je zde větší konkurence. Jsou tam výborní hráči jako třeba Dominik Veselý a další. Ale i tady se budu snažit být na předních příčkách. V uplynulé sezóně jsem byl rád za to, že jsem mohl nastupovat v dorosteneckém poháru i v mužském béčku Karlových Varů. Naopak mě mrzelo, že jsem toho nemohl odehrát více za mužské áčko Liaporu. Děkuji spoluhráčům ze Stříbra, ale také týmu Liapor Karlovy Vary, že mi dali příležitost si zahrát za áčko a nasbírat tak cenné zkušenosti.“

Výsledky kategorie starších žáků:

1. Lukáš Tolar (TJ Baník Stříbro) 80 bodů
2. Ondřej Fries (TJ Peklo nad Zdobnicí) 67 bodů
3. David Dvořák (MNK mobilprovás Modřice) 64 bodů 
 
4. Michael Svoboda (MNK mobilprovás Modřice) 61 bodů, 5. Patrik Kolouch (MNK mobilprovás Modřice) 45 bodů, 6. Matěj Kubový (MNK mobilprovás Modřice) 37 bodů, 7. Tomáš Votava(TJ ČZ Strakonice) 29 bodů, 8. Ondřej Jurka (MNK mobilprovás Modřice) 27 bodů, 9. Vojtěch Kopecký (TJ Peklo nad Zdobnicí) 22 bodů, 10. Tomáš Sluka (MNK mobilprovás Modřice) 17 bodů.

Dorostenci

Kategorii dorostu ovládli hráči Holic, kteří bez jediné porážky dokráčeli do finále divize dorostu Ligového poháru. Východočeši vyhráli před začátkem koronavirové epidemie i jediný turnaj letošního poháru ČNS v Plzni. Nejvyšší přízeň hlasujících získal Václav Pohl a hned za ním skončil jeho spoluhráč Dominik Veselý. Třetí místo pak obsadil Daniel Bílý, jenž na podzim dopomohl jako hostující hráč Modřicím do finále divize dorostu. Všichni tito hráči dostávali v sezóně prostor pravidelně i v nejvyšší divizi Ligového poháru mužů, kde se svými výkony rozhodně neztratili. Zajímavostí ročníku je i umístění čakovického Zdeňka Kalouse na devátém místě. „V běžné sezóně by Zdeněk Kalous zřejmě vládl, ale v loňském roce nenastoupil ani v jediném dorosteneckém klání. Pandemie nám nepovolila odehrát ani republikové šampionáty. Je tak možné, že někteří hlasující na něj jako dorostence zapomenuli, u jiných to vzhledem k neaktivitě v dané kategorii může být cílené. Celkem logicky byl tak tento čakovický klenot pro tři hlasující jedničkou, jiní jej vůbec nezmínili,“ poznamenal Hostinský. Nejlepší desítku doplnili již zmiňovaný žák Tolar, čelákovické duo Matura, Nesládek, Hokr z Radomyšle a modřická dvojice Brenner a Boleloucký. 

„Že bych mohl vyhrát, to jsem úplně nečekal, protože mezi dorostenci jsou skvělí hráči. V Holicích máme dobrou sestavu, takže jsme měli v dorostu nejvyšší cíle. Mrzí mě, že jsme nemohli odehrát finále dorosteneckého poháru. Věřím, že bychom to zvládli a výhru na hřišti potvrdili, protože jsme tomu hodně obětovali. V Holicích sbírám zkušenosti a má role je zde samozřejmě jiná, než byla ve Zbečníku, ale cítím na sobě velký posun. Mám se od koho učit a věřím, že i má hra se bude dále zlepšovat. Chtěl bych poděkovat celému týmu v čele s Markem Líbalem, že mi dali takovou příležitost a šanci ve výborném klubu,“ zhodnotil svou poslední dorosteneckou sezónu i klubovou změnu vládce ročníku VÁCLAV POHL.

Výsledky kategorie dorostu:

1. Václav Pohl (TJ Sokol Holice) 667 bodů
2. Dominik Veselý (TJ Sokol Holice) 519 bodů
3. Daniel Bílý (NK Climax Vsetín/MNK mobilprovás Modřice) 424 bodů
 
4. Lukáš Tolar (TJ Baník Stříbro) 390 bodů, 5. Daniel Matura (TJ Spartak ALUTEC KK Čelákovice) 361 bodů, 6. Tomáš Brenner (MNK mobilprovás Modřice) 282 bodů, 7. Filip Hokr (TJ Radomyšl) 219 bodů, 8. Quido Boleloucký (MNK mobilprovás Modřice) 217 bodů, 9. Zdeněk Kalous (TJ AVIA Čakovice) 210 bodů, 10. Petr Nesládek (TJ Spartak ALUTEC KK Čelákovice) 152 bodů.