2019 teq 01(Budapešť) Mnoho zážitků a splněný sen. S takovými pocity jsem se vracel z nedávného mistrovství světa v teqballu, které se konalo v Budapešti. Mohutně expandující sport připomíná nohejbal na pingpongovém stole. Šampionátu se zúčastnilo neuvěřitelných 56 zemí a já byl jedním z těch šťastlivců, kteří v maďarské metropoli reprezentovali Českou republiku

Na termín letošního mistrovství se čekalo poměrně dlouho. Vše se rozseklo na konci září, kdy bylo zveřejněno datum a místo turnaje – 6.– 8.12. 2019 - Budapešť. Šampionát byl vypsán pro disciplíny jednotlivců, dvojic a smíšených dvojic. To nejdůležitější jsem věděl, teď se ještě probojovat do výběru, který bude Česko reprezentovat. Pro nás, kteří se dočkali pozvánky na soustředění, to znamenalo projít dvěma přípravnými kempy v Pardubicích a Chocni a místo na šampionátu si vybojovat. Kempů se zúčastnilo osm vybraných hráčů. Jmenovitě Lukáš Smejkal (fotbal), Jan Andrýs (nohejbal), Patrik Poncar (nohejbal), David Kratochvíl (nohejbal), Roman Lambert (fotbal), Tomáš Macurek (nohejbal), Lukáš Flaks (nohejbal) a Martina Folprechtová (beach fotbal, futsal). O účast na mistrovství se bojovalo do posledních chvil. Prezident české asociace teqbalu Vlastimil Báča nakonec ukázal na tuto sestavu: singl – Lukáš Smejkal, dvojice – Lukáš Flaks, Tomáš Macurek, mix – Martina Folprechtová, Lukáš Flaks.

Mé velké přání se splnilo. Dostalo se mi cti reprezentovat svoji zemi na vrcholném sportovním podniku. Nevěděl jsem, co od toho očekávat, jen jsem tušil, že tohle nebude žádná malá akce. Nejdříve organizátoři odtajnili jméno VIP hosta. Nebyl jím nikdo jiný než Ronaldinho, brazilská fotbalová legenda, kterou netřeba představovat. Spolu s ním se měli v Maďarsku objevit i další hvězdy - Carles Puyol, Nuno Gomes, Simao Sabrosa nebo William Gallas. Peckou byl konečný počet startujících zemí – zmíněných 56. Ohromné číslo, které ukazuje na velkou popularitu teqballu. A pro mne obrovská výzva.

Přípravy utekly velice rychle a já se najednou ocitl v Budapešti na oficiálním tréninku. Jen pár hodin před losem turnaje. Ihned při vstupu do obrovské haly s více než deseti stoly vidím neporazitelné domácí Maďary. Na stole vedle trénují Poláci, které z turnajů známe velice dobře. Opodál Rumunsko, Černá Hora či Brazílie. Toto jsou velcí favorité, které v té spoustě soupeřů poznáváme. Uvidíme, koho nám přiřkne večerní los.

Do turnaje jsme vstupovali jako nenasazení, takže hrozilo nebezpečí, že se potkáme se silným protivníkem. Formát šampionátu byl velice přísný. Ve dvojicích i singlu z každé skupiny postupoval jen ten nejlepší z každé skupiny jen jeden a spolu s ním čtyři z druhých míst. Čekání bylo dlouhé. Adrenalin a nervozita zároveň. Uff konečně. Los byl celkem příznivý a my odcházeli pozitivně naladěni. Singly: ČR, Kamerun, Indie, Portugalsko a Kuvajt. Dvojice:ČR, Irsko, Kamerun, Indie a Pákistán. Mix: ČR, Rumunsko, Japonsko, Rusko a USA.

2019 teq 02Turnaj začal singly. Fotbalista Lukáš Smejkal si odbyl svou světovou premiéru se skvělým Kameruncem. Zápas bohužel prohrál, což se později ukázalo jako klíčové. Po hladkých výhrách nad Indem, Portugalcem a Kuvajťanem skončil na druhém místě a musel čekat na výsledky dalších skupin. O postup jej nakonec připravilo horší skóre a skončil na prvním nepostupovém 17. místě. O jediný míč.

Na řadě byly mixy a konečně jsem se i já postavil za stůl. Má spoluhráčka, jinak česká reprezentantka v plážovém fotbale, začala s teqballem teprve před měsícem. Nicméně i tak jsme doufali v dobrý výsledek. Jenže už na začátku přišla sprcha. S favorizovanými Rumuny jsme padli 7:20. Úvodní nezdar jsme ale hodili za hlavu a šli se rvát o druhou postupovou pozici. Vyrovnané mače s Ruskem, USA i Japonskem jsme zvládli a mohli se těšit na utkání s Černou Horou, které bylo v plánu další den. Paráda.

V postupové euforii jsem pak vstoupil po boku Tomáše Macurka do turnaje dvojic. V nejprestižnější disciplíně jsme měli největší touhu ukázat se světu. Jenže i tady přišla hned na začátku velká komplikace a vystřízlivění. Irové měli posloužit k rozehřátí, nám ale nevycházelo nic. Prohráli jsme. Napravit reputaci jsme museli v zápasech s Indií a Pákistánem. To se povedlo celkem snadno a v posledním klání na nás čekal silný Kamerun. Protivník budil respekt, ale pokud jsme chtěli pomýšlet na postup, nezbývalo nic jiného, než zvítězit. Afričané kousali a dostali nás pod tlak. Prohrávali jsme 10:14 a museli si vzít time-out. A byla to dobrá volba! Najednou se role obrátily a nám začala hra fungovat. Trefená podání, krásná příprava i rázná zakončení znamenaly deset bodů v řadě! Výhra 20:14 a naděje žila. Protože Irové v posledním souboji nestačili na Kamerun, rozhodovala o pořadí ve skupině minitabulka tří týmů. Pro nás první místo a postup! Dokázali jsme to! U večeře pak zjišťujeme svého soupeře pro osmifinále. Polsko.

Druhý den šampionátu jsme zahájili čtvrtfinálovým duelem mixů proti Černé hoře. V týmu soupeře se objevil i Nikola Mitro, mistr světa z dvojic 2018. Martina hrála o dost lépe než včera, ale mně se nedařilo trefovat důležité body. Ačkoli se hrálo již na dva vítězné sety, na protivníka jsme nestačili ani v jednom z nich a vypadli. Přesto si dosaženého výsledku cením a Martinu musím pochválit.

Teď už ale bylo na čase zklamání ze svého výkonu hodit za hlavu a soustředit se na zápas dvojic s velkým rivalem a favoritem - Polskem. Naše hra opět na začátku postrádala sílu i přesnost z utkání s Kamerunem a naši severní sousedé brali první set. Musíme přidat, jinak hrozí konec. Do druhého dějství jsme vlétli po hlavě a než se soupeř rozkoukal, set byl náš. Vítěze musela určit třetí sada. Pro oko diváka to musel být skvělý zápas. Oba týmy předváděly to nejlepší a skóre bylo jak na houpačce. Mač o dovednostech i hlavě. Každá chyba může být osudná. Všiml jsem si rostoucího počtu sledujících, které obklopili naše hřiště. Vedli jsme 17:14 a směřovali k postupu. To bychom ale nebyli my, kdybychom nepřipustili dramatickou zápletku. Jedna chyba, pak sporné rozhodnutí sudího a skóre 19:19. Jde do tuhého a všichni to ví. Je potřeba vyhrát o dva míče. Ve dlouhé výměně jsme ubránili dva útoky a následná chyba polského hráče nám nabídla mečbol. Servis mi doteď příliš nevycházel, ale když jsem držel míč v ruce, říkal jsem si: „Teď, nebo nikdy!“ Nádech. Nápřah. Míč se odráží od soupeřovy poloviny stolu a vzápětí dopadá na zem. Eso! Zaplavila nás ohromná euforie, porazili jsme velké soky z Polska a šli mezi osm nejlepších týmů světa. Neuvěřitelné.

2019 teq 03Další krok? Los nám přisoudil suverénní a neporazitelné Maďary. Není co ztratit, jdeme si zahrát. Domácí publikum hnalo své miláčky kupředu. První set byl fičák. 4:20. Nepamatuji si z něj skoro nic. Kolem nás velký hluk, fanoušci už viděli svůj tým v dalším kole. S Tomášem jsme si ale během přestávky řekli, že zahodíme zábrany. Budeme hrát agresivně. Hop nebo trop. Opřeli jsme se do toho a začátek setu byl náš. O vedení jsme ale rychle přišli a na tabuli svítilo skóre 12:8 pro domácí. Držet krok s Maďary je úspěch, ale to nejlepší mělo přijít. Opět jsme se opřeli o razantní servis a srovnali. Zkoprnělí Maďaři nám navíc přihodili svými chybami dalších pár bodů. Nevídané. Vedeme 17:15 a celá hala nevěřícně sleduje, co se děje. Na soupeři je znát nervozita. Vítězíme 20:17 a srovnáváme stav.

Skvělý a silný moment. Ostatní výpravy nám fandí a pozornost celé haly je upřena na náš stůl. Byl to jediný set, který domácí favorité na celém mistrovství ztratili. Naše euforie se totiž zase rychle vypařila. Maďaři přepnuli na vyšší rychlost, nám se opět přestalo dařit a třetí set jasně ztrácíme. Prohra 4:20 nás vyřadila z turnaje. Končíme šestí, což je super. Debly ovládli právě naši přemožitelé z Maďarska před Černou Horou a Rumunskem. Domácí triumfovali i v singlu, jen v mixu se museli ve finále sklonit před Brazílií.

Z Budapešti si odvážím neskutečné zážitky. Vidět tolik zemí a nadšených sportovců na jednom místě bylo parádní. Skvělá organizace, přátelský kolektiv a také velká finanční odměna, kterou si odvážíme. Nezapomenu. A už teď vím, že příští rok chci být u toho znovu.

Lukáš Flaks


Komentáře   

#1 Antonín Stehlík 2020-01-08 20:53
https://www.facebook.com/NohejbalModrice/videos/850676532014379/
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři