2019 kempchabarovice 1(Chabařovice) Léto, to nejsou jen turnaje. Na poli mládežnického nohejbalu se už delší čas v termínovém kalendáři objevují letní kempy. Tím nejproslulejším je Mezinárodní kemp pro mládež a ženy v Chabařovicích. O akci na severu Čech referoval PETR JAHODA, viceprezident ČNS.

Ve dnech 22. až 26. 7. proběhl jubilejní 10. ročník Mezinárodního kempu pro mládež a ženy v Chabařovicích. Vzhledem k tomu, že pořadatelé deklarovali tento ročník jako poslední, rád bych se na úvod článku ohlédl za celou historií této akce, která si během uplynulé dekády vydobyla pozici jedné z nejlepších tréninkových akcí pro mládež a ženy.

První ročník se konal v roce 2010 a u něj i všech následujících stál jako hlavní vůdčí osoba generální sekretář ČNS Vlastimil Pabián. Byl to právě on, který se skupinou místních chabařovických nadšenců, za podpory ČNS i řady sponzorů, celých deset krásných let vytvářel takové organizační a materiální podmínky, díky kterým se tento tréninkový kemp stal vyhledávanou příležitostí pro registrované nohejbalisty mládežnických kategorií i žen ke zdokonalení jejich herních dovedností. Účastníci všech kempů měli k dispozici 4 antukové a 3 kurty s umělým povrchem. K tomu kvalitní celodenní stravu v nedaleké školní jídelně a ubytování v blízkém autokempu s možností koupání. Na samotných kurtech se jim pak o pitný režim i svačiny postaral místní „personál" a tak měli všichni hráči i hráčky vytvořené maximální možné podmínky pro herní činnosti. Ty s nimi vždy pilovali certifikovaní trenéři, mezi nimiž byla i řada reprezentantů nebo extraligových hráčů. Jen namátkou mohu jmenovat - Vanke, Doubrava, Hron, Makara , Žigala a Pál. Na celý tréninkový proces pak pravidelně dohlížel aktuální šéftrenér reprezentačních výběrů Jiří Šmejkal. Prvních ročníků se také zúčastnily osobnosti z jiných sportů jako hosté pátečního programu – Jan Železný, Vladimír Šmicer, Zdeněk Haník a další. Zajímavostí je i to, že v roce, kdy se uskutečnil první ročník, někteří účastníci toho letošního ještě ani nebyli na světě.

Zde je určitě dobré uvést některá statistická data, která asi mnohým vyrazí dech:

V průběhu deseti překrásných ročníků se zde vystřídalo 435 hráčů mládežnických kategorií, mezi nimiž bylo 43 zahraničních účastníků, a to ze Slovenska, Francie, Švýcarska, USA a Maďarska. V kategorii žen to bylo celkem 111 hráček, mezi kterými bylo 29 zahraničních hráček ze Slovenska, Dánska, Bulharska, Maďarska, Francie a Švýcarska. V pozicích trenérů pak působilo celkem 78 účastníků.

Řada ze zúčastněných hráčů získala v následujících letech medaile na mistrovstvích republiky všech kategorií, včetně těch mužských, a někteří získali i medaile na mistrovství světa juniorů i dospělých. Byli to Zdeněk Kalous, Lukáš Souček, David Višvader, Veronika Tymichová a ze zahraničních Evelin Körösi-Pál, a Braňo Belko. Během každého z ročníků pak, jako další přidanou hodnotu k tréninkovému procesu, nabídl tento kemp také možnost, aby se hráči z různých oddílů poznali blíže a umožnil tak vzniknout řadě přátelství, která jsou v tom našem sportu tak důležitá. Jednou větou: Nejenom krásných a užitečných deset ročníků pro všechny jejich účastníky, ale i pro celý český nohejbal.

Letošního jubilejního ročníku se účastnilo celkem 46 chlapců a 6 žen. Mezi trenéry a pomocnými trenéry působili Jiří Šmejkal, Richard Makara, Martin Sehrig, Ondřej Pachman, Alexandr Rybka, Luboš Albrecht, Marek Vedral, Michal Svoboda, Michal Hostinský, Petr Tolar, Pavel Prachař a Petr Jahoda. Tito trenéři si účastníky rozdělili do jedné kategorie žen a pěti kategorií chlapců. Jednotlivé chlapecké kategorie byly voleny nikoliv dle věku, ale dle herních dovedností. A tak každá ze skupin měla cca 9 přibližně stejně kvalitních účastníků. To umožnilo trenérům nastavit obsah tréninků tak, aby byly pro hráče co největším přínosem. V těchto skupinách tak měli možnost efektivně trénovat úplní začátečníci, ti pokročilejší i aktuální mistři republiky.

Pokud se podíváme na letos již proběhlé MČR obou žákovských kategorií, tak zde byli všichni aktuální republikoví mistři a k nim také někteří vicemistři či bronzoví medailisté. Denní tréninkový proces se skládal ze dvou bloků rozdělených polední přestávkou. Po absolvování večeře měli zájemci k dispozici kurty i na neformální volné zápasy, které pod umělým osvětlením mohly probíhat až do 22 hodin. O kvalitu hracích ploch, pitný režim, rozpisy aktivit, občerstvení a svačiny se celý týden staral skvěle sehraný tým ve složení Karla Pabiánová, Renča Sehrigová, František Štolfa, Tonda Kočí, Jirka Sochor a Tomáš Doubek.

V průběhu každého dne byla přítomná profesionální zdravotnická služba, které promptně řešila drobná zranění či úrazy. Ve čtvrtek večer se všichni účastnili kaskadérské show, která probíhala na nedalekém plochodrážním stadionu. Poslední den v pátek proběhly turnaje všech výkonnostních kategorií a v rámci závěru pak došlo k ocenění všech účastníků kempů. Ti obdrželi tradiční památeční trička, a ti nejlepší v rámci jednotlivých skupin získali i poháry a další věcné ceny.

A když na poslední den Vlastík Pabián svoji tradiční sirénou odhoukal závěr kempu, rozlehl se celým areálem hromový potlesk s voláním „Vlasta, Vlasta". Spoustě přítomných, a nejenom těch, kteří absolvovali všech deset ročníků, se v očích objevily odlesky slz, protože bez nich se uplynulých krásných deset ročníků snad ani uzavřít nedá.

„Poslední ročník ? Ano. Cítím vzhledem ke svému věku a zdraví únavu za těch deset let. Když něco dlouho trvá, tak to chce včasnou změnu. A taky velkou nespokojenost s ne-činností a ne-aktivitou Komise zahraničního rozvoje i mezinárodních asociací UNIF a EFTA. Několik let bez zahraniční účasti, když nepočítám bývalého reprezentanta Slovenska Ríšu Makaru. Přitom ale vím jistě, že mládež v jiných státech je, třeba ve Francii, Švýcarsku, Rumunsku a Slovensku. A této mládeži máme co ukázat a kam výchovu mládeže nasměrovat. Ale musím moc poděkovat vynikající skupině technické čety a ženám kolem občerstvení. A těm, kteří to s námi vydrželi celých deset let. Ríšovi Makarovi a především Jirkovi Šmejkalovi, který si po těch deset letech vysloužil i pojmenování chabařovického centr kurtu BOTA ARÉNA. A teď už je pokračování kempu na jiných," uzavřel VLASTIMIL PABIÁN.

Nyní je tedy na dalších nohejbalových nadšencích či oddílech, aby se pokusili v příštím roce založit podobnou krásnou akci, která se svojí kvalitou legendárním „Chabařkám" pokusí co nejvíce přiblížit a bude i v budoucnu napomáhat rozvoji nohejbalu.

Fotogalerie:

 

 


Komentáře   

#2 Ivan Matia 2019-08-12 11:40
Vlastimil Pabián: „Poslední ročník? Ano. Cítím vzhledem ke svému věku a zdraví únavu za těch deset let. Když něco dlouho trvá, tak to chce včasnou změnu. A taky velkou nespokojenost s ne-činností a ne-aktivitou Komise zahraničního rozvoje i mezinárodních asociací UNIF a EFTA. Několik let bez zahraniční účasti, když nepočítám bývalého reprezentanta Slovenska Ríšu Makaru"...

Nepochopiteľné.
Kritika UNIF a EFTA, na čele ktorých stojí prezident ČNS Kamil Kleník?
Po 10 rokoch od rozkolu v medzinárodnom nohejbale?
A takmer zhodnými slovami, aké odôvodňovali vystúpenie ČNS z FIFTA?
A takmer zhodnými slovami, aké odôvodňovali iniciovanie založenia práve UNIF a EFTA zo strany ČNS?

Prečo zo zahraničia neprišli aspoň reprezentanti Viňanského SNA?
Prečo v článku zmienený Marián Žigala dáva dnes namiesto nohejbalu prednosť headisu?

Asi by bolo načase zamyslieť sa, kam sa medzinárodný nohejbal za tých 10 rokov od rozkolu dostal...
Citovat
#1 Antonín Stehlík 2019-08-10 05:42
Velká poklona všem, kdo tvořili historii tohoto kempu!
Citovat

Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři