2018 osadnitoulky3 1(Praha) Letní turnajová sezóna vrcholí, a tak není překvapením, že právě v této době přichází na trh již třetí díl knižní řady Osadní toulky, mapující na jihu a jihozápadě Čech dva české vynálezy - tramping a nohejbal.

Třetí díl řady Osadní toulky čtenáře zavede na další místa zrodu dvou českých fenoménů 20. století, které zásadním způsobem ovlivnily životní osudy několika generací, trávících volný čas na trampských chatových osadách. Tentokrát se podíváme do jižní a jihozápadní části naší republiky, kde trampové a sportovci vybudovali své skromné příbytky v povodí Vltavy, Otavy, Lužnice, Malše a na jejich přítocích. Díky této knize zavítáte k Prácheňským tulákům, do Údolí bouře, Měsíčního údolí, Údolí kamarádů, Údolí sporů, Vápenného kaňonu, na Rechle, Orinoko, Yukon, Rudou tajgu, Šťastnou hvězdu, Oregon, Sokolí hnízdo a další osady. Každá z nich představí svou vlajku, stručnou historii vzniku a v neposlední řadě minulost a současnost osadního nohejbalu. Nedílnou součástí publikace jsou podrobné mapy s vyznačenými osadami.

Vydavatelem je stejně jako u předchozích dvou dílů nakladatelství Mladá fronta. Celobarevná publikace má 144 stran na křídovém papíře, základní prodejní cena činí 269 Kč. Vydána je v nákladu 2 000 ks. Dostupná je v řadě knihkupectví. Bližší informace o publikaci lze nalézt na stránce www.osadnitoulky.cz

2018 osadnitoulky3 2„Jihočeská krajina, tramping a nohejbal. To je příjemná směsice, která k toulkám přímo vybízí. Na rozdíl od trampingu v okolí Prahy se ten jihočeský rozvíjel trošku odlišně. Zatímco pražský tramping nebyl až na výjimky tolik politicky vyhraněný, na jihu Čech tomu bylo jinak a prakticky každá minimálně třetí osada byla zakládána mladými komunisty. Trampské osady zde vznikaly o cca jedno desetiletí později. Hodně osad bylo těch toulavých, bez stabilního sídla, případně se stálým tábořištěm, ale bez chaty. Osad s chatami vzniklo podstatně méně, než v pražské oblasti. Také nohejbal měl na jihu Čech solitérní vývoj, potvrzený odlišnými pravidly hry. V Českých Budějovicích se ale začal hrát ve stejné době, jako v Praze. Později převzal pražská pravidla a vidět dnes hrát nohejbal na budějovická pravidla je opravdu unikátem. Pražsko-středočeské a jihočeské osady mají jedno společné. S odcházejícími pamětníky mizí osadní tradice, osadní život, osadní sport. Chci věřit, že Osadní toulky pomohou tyto určitě zajímavá místa nejen zdokumentovat, ale i poznat a snad i probudit k životu. Celkově po zkušenostech z předchozích dílů vidím, že o historii nohejbalu a trampských osad se lidé zajímají a jsem rád, že knižní řadu hodnotí velmi pozitivně. Snad jediným kazem je, že se vesměs jedná o střední či spíše starší generaci. Mladá generace, až na výjimky, má takové věci na háku a je smutné, když hráč dnes neví, kdo to je Šmejkal, Žalud či Ticháček," přiblížil knižní řadu autor a náš redakční kolega MARTIN MARŠÁLEK.


Top odkazy

odkaz_botas
odkaz_gala
odkaz_pokornysite
odkaz_anytrade

Logo ke stažení

ikonka_nohecmagazin_160

Vstup redaktoři